Vojna na Ukrajine: Ruské útoky na Odesu si za päť dní vyžiadali vyše dvadsať zranených

EurópaVojna na Ukrajine

Spolu s odstúpením Moskvy od obilnej dohody to znásobí krízu.

Kremeľ tento týždeň opakovane útočí na ukrajinské prístavné mestá. Jedným z nich je aj Odesa, v ktorej sa za 5 dní zranilo 21 ľudí, čo potvrdil aj šéf tamojšej oblastnej vojenskej správy Oleh Kiper:

„V období 17. – 21. júla bolo v dôsledku ruských raketových a dronových útokov na územie Odeskej oblasti zranených 21 ľudí, 14 z nich vrátane 2 detí bolo hospitalizovaných v meste a oblasti,“ uviedol Kiper s tým, že štyria stredne ťažko zranení zostávajú v nemocnici.

Gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko oznámil, že pri ruskom ostreľovaní obce Družba zomreli dve deti, konkrétne súrodenci, 10-ročný chlapec a 16-ročné dievča:

„Rusi dedinu ostreľovali približne o 15.00 hod. miestneho času. Jeden delostrelecký granát zasiahol dvor, kde sa nachádzali.“

Gubernátor Černihivskej oblasti Viačeslav Chaus povedal, že po ruskom ostreľovaní zomrel v regióne jeden civilista.

Foto
Rusko pokračuje v útokoch na Ukrajinu  / TASR

Kremeľ vyhlásil, že nepredvídateľné kroky Kyjeva predstavujú nebezpečenstvo pre civilnú lodnú dopravu v Čiernom mori, keďže ukrajinské jednotky tam podľa Moskvy podnikajú teroristické útoky. Kyjev tvrdí, že ruskí vojaci po odstúpení od obilnej dohody zámerne útočia na Odesu a okolie, aby znemožnili pokusy o vývoz obilia cez Čierne more. Po ruských útokoch v uplynulých dňoch boli zničené tisíce ton obilia.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že všetky lode v Čiernom mori, ktoré smerujú do ukrajinských prístavov, považuje za potenciálnych prepravcov vojenského nákladu. Oblasti na severozápade a juhovýchode Čierneho mora označilo za dočasne nebezpečné pre plavbu a varovalo pred akýmkoľvek vytýčením plavebných trás v Čiernom mori bez súhlasu Moskvy. Ruská čiernomorská flotila mala nácvik streľby na plávajúci cieľ a zadržiavanie plavidiel.

„Nepredvídateľné kroky a vykonávanie teroristických útokov kyjevským režimom môžu potenciálne ohrozenie v tejto lokalite len zvýšiť,“ povedal Peskov, ktorý však nespresnil, či sú v ohrození aj lode prevážajúce ruskú ropu a ďalšie tovary, keďže je to v kompetencii príslušných vládnych inštitúcií.

Námestníčka generálneho tajomníka OSN Rosemary DiCarlová reagovala, že vyhrážky voči civilným lodiam v Čiernom mori sú neakceptovateľné:

„Hrozby týkajúce sa možného cielenia útokov voči civilným plavidlám vo vodách Čierneho mora sú neprijateľné. Znepokojujú nás aj správy o námorných mínach rozmiestnených v Čiernom mori, ktoré ohrozujú civilnú plavbu. Dôrazne žiadame, aby ste sa zdržali akejkoľvek ďalšej rétoriky alebo konania, ktoré by mohlo zhoršiť už aj tak nebezpečnú situáciu,“ skonštatovala DiCarlová, ktorá dodala, že odstúpenie Moskvy od obilnej dohody spolu s bombardovaním dôležitých prístavov znásobí krízu.

OSN sa bude snažiť o to, aby sa ukrajinské a ruské obilie mohlo dostať na svetový trh. Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths doplnil, že udalosti z tohto týždňa znamenajú hrozbu pre 362 miliónov ľudí, ktorí sú odkázaní na humanitárnu pomoc:

„Nie sú smutní, nie sú nahnevaní, ale majú obavy. Niektorí z nich budú hladovať, mnohí môžu na následky týchto rozhodnutí zomrieť.“

 

Zdroj: TASR/SITA


 

Komentáre