Vojna na Ukrajine: Ruskí vojaci ostreľovali autobusovú zastávku v Torecku, zomrelo osem ľudí

EurópaVojna na Ukrajine

Ďalšie tri lode s obilninami dostali povolenie na vyplávanie.

Kremeľ včera (4.8.) zaútočil na autobusovú zastávku v meste Toreck v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, pričom zomrelo osem ľudí a štyri osoby vrátane troch detí utrpeli zranenia. Tamojší gubernátor Pavlo Kyrylenko skonštatoval, že ruské jednotky zaútočili na zastávku mestskej verejnej dopravy, kde čakalo na spoj množstvo ľudí.

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak to označil za ďalší teroristický čin Ruska. V tejto súvislosti vyzval ďalšie krajiny, aby Ruskú federáciu vyhlásili za štát, ktorý podporuje terorizmus, čo by vyvolalo ďalšie sankcie voči Moskve.

Silné explózie nastali aj v Mykolajive. Za uplynulých 24 hodín zomreli na Ukrajine najmenej štyria civilisti a desať ďalších utrpelo zranenia. Ostreľovaniu čelilo deväť oblastí vrátane dvoch štvrtí v Mykolajive. Ruská armáda vypálila 60 rakiet na mesto Nikopol v Dnepropetrovskej oblasti. Zároveň bolo poškodených približne 50 obytných budov a niektoré strely zasiahli elektrické vedenia, čo spôsobilo výpadky prúdu. Ruské rakety boli vypálené aj na priemyselné oblasti v Charkove.

Foto
Ostreľovanie Donecka / TASR

Koordinačné centrum v Istanbule potvrdilo, že povolenie na vyplávanie z ukrajinských prístavov dostali dnes tri lode s vyše 58-tisíc tonami kukurice, konkrétne dve z Čornomorska a jedna z Odesy. Polarnet vypláva z Čornomorska do tureckého Karasu s dodávkou 12-tisíc ton kukurice, loď Rojen s vyše 13-tisíc tonami kukurice sa doplaví do prístavu Teesport v Británii a loď Navistar s 33-tisíc tonami kukurice vyrazí z Odesy do írskej obce Ringaskiddy.

Hovorca regionálnej administratívy v Odese skonštatoval, že dnes by do Čornomorska mala doraziť loď na sypaný náklad Osprey S plaviaca sa pod vlajkou Libérie. Išlo by tak o prvé plavidlo, čo sa dostalo do ukrajinského prístavu od prepuknutia vojny. Prvá loď vyplávala v pondelok (1.8.) z Odesy, neskôr dorazila do Bosporského prielivu a momentálne s 26-tisíc tonami kukurice smeruje do Marmarského a Egejského mora a dopláva k pobrežiu Libanonu.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre