Vojna na Ukrajine: Rusko cielilo na detskú nemocnicu v Kyjeve

EurópaVojna na Ukrajine

Ukrajina a Poľsko podpísali bilaterálnu bezpečnostnú dohodu.

Rusko v pondelok (8.7.) raketami zaútočilo na rôzne ukrajinské mestá vrátane metropoly Kyjev, kde úrady hlásili najmenej sedem obetí a 25 zranených. Podľa starostu mesta Vitalija Klička išlo o najhorší útok na Kyjev od začiatku invázie.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj zároveň uviedol, že pri útoku bola poškodená detská nemocnica a pod jej troskami sa nachádzajú ľudia.

„Presný počet zranených a zabitých momentálne nie je známy,“ vyjadril sa Zelenskyj.

Najmenej desať mŕtvych a 31 zranených zaznmenali aj meste Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti a ďalšie tri obete hlásili z mesta Pokrovsk v Doneckej oblasti. Rusko podľa Zelenského použilo pri útoku najmenej 40 rakiet. Cieľom boli aj mestá Dnipro, Sloviansk a Kramatorsk.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Útok dnes potvrdilo aj ruské ministerstvo obrany, cieľom mal byť však ukrajinský vojenský priemysel a ukrajinské letecké základne.

„Ciele útoku boli splnené. Boli zasiahnuté stanovené ciele,“ uviedol ruský rezort obrany. s tým, že išlo o reakciu na ukrajinské útoky na Belgorodskú oblasť, kde v pondelok ráno hlásili po ukrajinskom ostreľovaní jedného mŕtveho a troch zranených.

Moskva tiež poprela tvrdenia, že ruské jednotky úmyselne útočili na civilnú infraštruktúru na Ukrajine. V Kyjeve však pre útoky došlo k poškodeniu elektrickej infraštruktúry a vedenia. Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov preto vyzval spojencov Ukrajiny, aby urýchlene prijali rozhodnutie o pomoci pri posilnení ukrajinskej vzdušnej obrany:

„Naše obranné schopnosti stále nie sú dostatočné. Potrebujeme viac protivzdušných systémov.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a poľský premiér Donald Tusk podpísali v pondelok vo Varšave bilaterálnu bezpečnostnú dohodu, a to deň pred samitom Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa uskutoční vo Washingtone.

„Na nás sa môžete vždy spoľahnúť,“ povedal Tusk ukrajinskému prezidentovi s tým, že nikto nemôže rozhodnúť o budúcom mieri na Ukrajine bez prispenia Kyjeva.

Dodal tiež, že Ukrajina ohľadom členstva v NATO môže rátať s podporou Poľska. Tusk a Zelenskyj si následne minútou ticha uctili obete pondelkového raketového útoku ruskej armády na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá. Zelenskyj chce odvetu a oznámil tiež, že Ukrajina v reakcii na útok požiada o zasadnutie Bezpečnostnej krajiny OSN.

 

Zdroj: TASR

Komentáre