Vladimir Putin navrhol uskutočnenie priamych rokovaní s Kyjevom bez akýchkoľvek podmienok 15. mája v Istanbule.
Ukrajina a lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sa v sobotu (10.5.) dohodli na bezpodmienečnom 30-dňovom prímerí s platnosťou od pondelka 12. mája. Rusko vyzvali, aby s prímerím súhlasilo, v opačnom prípade mu pohrozili novými masívnymi sankciami na energetický a bankový sektor.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer, nemecký kancelár Friedrich Merz a poľský premiér Donald Tusk sa v sobotu stretli so Zelenským v Kyjeve. Pred zmieneným oznámením absolvovali ešte aj spoločný telefonický rozhovor s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Zelenskyj na následnej spoločnej tlačovej konferencii povedal, že prímerie sa má vzťahovať na vzduch, more aj súš a ak s ním Moskva nebude súhlasiť, bude čeliť novým sankciám zahŕňajúcim aj sprísnenie už existujúcich postihov jej energetického a bankového sektoru.
Starmer uviedol, že lídri požadujú bezpodmienečné prímerie, ak s ním ruský prezident Vladimir Putin nebude súhlasiť, zareagujú aj spolu s USA a posilnia sankcie a vojenskú pomoc Ukrajine, aby Rusko znovu dostali k rokovaciemu stolu:
„Dnes sme dospeli k absolútnej jednote celého radu krajín sveta vrátane Spojených štátov, že musí nastať 30-dňové bezpodmienečné prímerie.“
„Prvýkrát po dlhom čase sme mali pocit, že celý slobodný svet je skutočne jednotný. Vieme, že skutočná skúška je ešte pred nami a pred Putinom. Budeme čakať na reakciu Ruska,“ doplnil Tusk.
Macron priblížil, že ak Rusko na prímerie nepristúpi, Európa a USA voči nemu pripravia a skoordinujú rozsiahle sankcie. Taktiež uviedol, že Francúzsko sa bude snažiť o to, aby mala Ukrajina spoľahlivé bezpečnostné záruky a taktiež jej naďalej bude poskytovať finančnú aj vojenskú pomoc.
Trump a jeho administratíva už skôr uviedli, že 30-dňové prímerie by mohlo byť prvým krokom na ceste k udržateľnej mierovej dohode. Ukrajina avizovala, že je pripravená prímerie zaviesť, Rusko ho však dosiaľ odmietalo s tým, že tak urobí len vtedy, ak prestane Západ dodávať Ukrajine zbrane.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na sobotné oznámenie lídrov tzv. koalície ochotných obvinil európske krajiny z protichodných a konfrontačných vyhlásení voči Rusku:
„Z Európy počúvame veľa protichodných vyhlásení. Vo všeobecnosti sú skôr konfrontačné, než zamerané na snahu oživiť naše vzťahy.“
V skoršom rozhovore Peskov povedal, že Rusko podporuje zavedenie 30-dňového prímeria, ale len s náležitým zohľadnením „nuáns“. Zastaviť by sa podľa jeho slov musela vojenská pomoc, ktorú Západ poskytuje Ukrajine, aby mohlo takéto prímerie nastať.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhol uskutočnenie priamych rokovaní s Ukrajinou bez akýchkoľvek podmienok 15. mája v Istanbule. Podľa prezidenta chce Rusko „reštartovať“ mierové rozhovory, ktoré krajiny viedli v roku 2022.
„Opakovane sme predkladali návrhy na prímerie. Nikdy sme neodmietli dialóg s ukrajinskou stranou. Dovoľte mi ešte raz pripomenúť, že sme to neboli my, kto prerušil rokovania v roku 2022. Vyzývame preto kyjevskú vládu, aby bez akýchkoľvek predbežných podmienok obnovila rokovania už vo štvrtok v Istanbule. Sme odhodlaní viesť seriózne rokovania s cieľom odstrániť hlavné príčiny konfliktu. Nevylučujeme, že sa nám počas týchto rokovaní podarí dohodnúť na nejakom novom prímerí,“ uviedol Putin a dodal, že má o tom čoskoro diskutovať aj s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Napriek Putinovým zmierlivým vyhláseniam dnes Rusko opäť obnovilo dronové útoky na Ukrajinu.
„V noci na dnes približne o 2.00 hod. nepriateľ zaútočil 108 útočnými dronmi Šáhid a rôznymi typmi imitátorov dronov,“ uviedlo ukrajinské letectvo s tým, že zostrelilo 60 z nich.
Sirény leteckého poplachu sa rozozvučali aj v hlavnom meste Kyjev a starosta Vitalij Kličko vyzval civilistov, aby našli útočisko v krytoch. Dronové útoky medzitým hlásili aj z iných častí krajiny vrátane Odeskej, Charkovskej a Dnepropetrovskej oblasti.
Jednostranné prímerie, ktoré ruský prezident Vladimir Putin nariadil počas spomienkových osláv 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny, trvalo od polnoci 8. mája do polnoci 10. mája. Obe strany konfliktu sa pritom opakovane navzájom obviňovali z porušenia prímeria.
Zdroj: TASR