Vojna na Ukrajine: Rusko útočilo na Doneckú oblasť, poškodená je nemocnica

EurópaVojna na Ukrajine

USA prisľúbili ďalšiu pomoc.

Rusko dnes v noci zaútočilo na ukrajinské územie s jedenástimi dronmi a piatimi raketami. Po útokoch je poškodený areál bane, civilná infraštruktúra a mestská nemocnica v meste Selydove v Doneckej oblasti.

„Ruské okupačné sily v noci na utorok zase zaútočili na Ukrajinu, pričom použili štyri protilietadlové riadené strely S-300, jednu riadenú raketu Iskander-K a 11 útočných dronov Šáhid -136/131,“ uviedol generálny štáb Ukrajiny.

Protivzdušná obrana Ukrajincov zlikvidovala desať dronov a raketu s plochou dráhou letu Iskander-K.

Okupanti vytvárajú v Chersonskej a Záporožskej oblasti siete informátorov, do ktorých verbujú nezamestnaných obyvateľov. Od nich následne získavajú informácie o miestnych obyvateľoch s proukrajinskými názormi a o ľuďoch s väzbami na ukrajinské ozbrojené sily.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ukrajinské Národné centrum odporu ešte v júli informovalo o rastúcej miere nezamestnanosti na okupovaných územiach. Trest za dobrovoľnú pomoc cudziemu štátu pri rozvratných činoch proti Ukrajine je až 15 rokov väzenia. Ukrajinská bezpečnostná služba vyšetruje už viac ako 8000 prípadov údajnej vlastizrady.

Ukrajine prisľúbili Spojené štáty ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 100 miliónov dolárov, ktorá bude zahŕňať zachytávače protivzdušnej obrany a protitankové zbrane. Washington to oznámil počas návštevy amerického ministra obrany Lloyda Austina v Kyjeve. Zelenskyj uviedol, že stretnutie bolo zamerané na vývoj na bojisku, perspektívy a podporu, akcie Ukrajiny v Čiernom mori a obranu exportného koridoru:

„Sloboda plavby je základnou zásadou sveta a Ukrajina dokázala, že ju dokáže zabezpečiť a zahnať agresora. Som vďačný USA za ich dôsledné vedenie pri podpore Ukrajiny.“

Britské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že manželky ruských vojakov protestovali v Moskve a žiadali ich odsun z frontovej línie v rámci rotácie jednotiek. Malo tak ísť o prvý verejný protest v hlavnom meste Ruska od začiatku invázie na Ukrajinu. Polícia rozohnala demonštrujúce ženy s transparentami za niekoľko minút.

 

Zdroj: SITA

Komentáre