Vojna na Ukrajine: Rusko organizuje voľby v okupovaných územiach

EurópaVojna na Ukrajine

Japonský minister zahraničných vecí pricestoval do Kyjeva.

Na Kryme a v štyroch ukrajinských regiónoch, ktoré minulý rok v septembri anektovalo Rusko, sú tento víkend voľby rôznej úrovne. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ich kritizuje a vyzvalo svojich partnerov, aby odsúdili bezcenné a svojvoľné kroky Ruska a neuznali zákonnosť žiadnej administratívy:

„Kremeľ organizovaním falošných volieb v ukrajinských regiónoch a na Kryme pokračuje v delegimitizovaní ruského právneho systému.“

Ukrajinské úrady vyzvali občanov, aby sa nezúčastnili volieb. Tým, ktorí sa podieľajú na ich organizácii, hrozí v budúcnosti trest. Aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken kritizuje voľby:

„Falošné ruské voľby na okupovaných ukrajinských územiach sú nezákonné.“

Ruské veľvyslanectvo v USA obvinilo Spojené štáty zo zasahovania do vnútorných záležitostí Ruska. Voľby odsúdilo aj medzinárodné spoločenstvo. Rada Európy ich označila za nehanebné porušenie medzinárodného práva, ktoré Kremeľ neberie do úvahy. Okupované oblasti sú podľa nej súčasťou Ukrajiny a rozhodnutie Moskvy uskutočniť tam voľby vytvára ilúziu demokracie.

Foto
Ruský raketovový útok na ukrajinské mesto Kryvyj Rih / TASR

Minister zahraničných vecí Japonska Jošimasa Hajaši dnes pricestoval na neohlásenú návštevu Ukrajiny, kde má rokovať s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom. Jednou z tém bude plán Japonska usporiadať konferenciu na podporu hospodárskej obnovy Ukrajiny, ktorá by sa mala uskutočniť na prelome rokov.

Japonsko chce touto návštevou potvrdiť svoju pretrvávajúcu podporu Ukrajine, ktorá čelí ruským útokom. Aj Tokio zaviedlo voči Moskve sankcie. Pacifistická ústava však nepovoľuje Japonsku posielať na Ukrajinu zbrane. Je jednou z posledných krajín skupiny G7, ktoré na Ukrajinu od prepuknutia vojny vyslali svojho ministra zahraničných vecí. Japonský premiér Fumio Kišida pricestoval do Kyjeva v marci a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v máji zúčastnil rokovaní samitu G7 v Hirošime.

Britská armáda a bezpečnostné služby budú monitorovať Čierne more. Takýmto spôsobom sa budú snažiť odstrašiť Rusko od útokov na nákladné lode, ktoré prevážajú obilie z Ukrajiny do rozvojových štátov. Londýn bude v novembri hostiť samit o celosvetovej potravinovej bezpečnosti. Britský premiér Rishi Sunak vyhlásil, že odstúpenie Kremľa od obilnej dohody spôsobuje obrovské utrpenie miliónom ľudí:

Obilná iniciatíva zaistila približne 30 miliónov ton potravín viac než 45 krajinám, ktoré to naozaj potrebovali. A teraz už žiadne nie sú. Vidíte, že odkedy Putin odstúpil od dohody, nastalo dramatické zvýšenie cien potravín. Len minulý mesiac Rusi pri útokoch zničili viac obilia, ktoré by podľa mňa dokázalo nasýtiť milión ľudí za rok. To sú následky toho, čo robí Rusko.“

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre