Vojna na Ukrajine: Rusko prišlo za ostatné dva týždne o tisíce vojakov

EurópaVojna na Ukrajine

Útoky sú v okolí miest Kupianska a Bachmut.

V Charkovskej a Doneckej oblasti na východe Ukrajiny stratilo Rusko už viac ako 4000 vojakov a 500 kusov techniky. Podľa veliteľa ukrajinských pozemných síl Oleksandra Syrskyja ruskí vojaci naďalej útočia v okolí miest Kupianska a Bachmut. Ukrajinská armáda im však aj napriek pokusom prevziať iniciatívu ničí všetky plány a pokusy.

„Nepriateľ denne stráca svoje útočné schopnosti,“ uviedol Syrskyj.

Mesto Kyjev odstránilo pamätník ruského spisovateľa Alexandra Puškina umiestnený na jednej z hlavných ulíc. Poradca starostu ukrajinskej metropoly Dmytra Belocerkovca uviedol, že až v druhom roku otvorenej vojny vláda súhlasila s odstránením pamätníka:

„Puškin nie je súčasťou ukrajinskej kultúry.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Počas ostatných týždňov bol pamätník v Kyjeve dejiskom protestov. Len minulý týždeň neznámi ľudia namaľovali na podstavec nápis s odkazom, že dekolonizáciu nemožno zastaviť. Pamätník bol zo štátneho registra pamiatok národného významu vyradený 10. novembra, čo umožnilo jeho demontáž. 

Ministerstvo energetiky Ukrajiny uviedlo, že ruské útoky poškodili plynovod v Charkovskej oblasti a zasiahli aj územie pri tepelnej elektrárni v Doneckej oblasti. Bez plynu tak zostalo viac ako 300 zákazníkov, dodávky boli väčšine z nich obnovené. Útok si nevyžiadal žiadne obete, inžinieri však posudzujú možné škody.

Ukrajinské sily mali napriek zlej prognóze dosiahnuť pokrok v Chersonskej oblasti, uviedol to šéf kancelárie Andrij Jermak. Uchytiť sa mali na východnom brehu rieky Dnipro a dodal, že ich protiofenzíva sa rozvíja:

„Krok za krokom demilitarizujú Krym. Prekonali sme 70 percent vzdialenosti.“

Rusko sa zmocnilo Chersonskej oblasti počas prvých dní invázie. Západný breh Dnipra však neskôr opustilo a z nových pozícií sa zameralo na iné mestá. Ukrajincom sa podarilo oslobodiť mesto Cherson minulý rok v novembri.

 

Zdroj: SITA

Komentáre