Vojna na Ukrajine: Rusko sa podľa Zelenského pripravuje na zimu

EurópaVojna na Ukrajine

Na východe Ukrajiny zintenzívnilo boje.

Sila útokov na ukrajinskú infraštruktúru sa podľa prezidenta Volodymyra Zelenského môže zvýšiť:

„Takmer polovica novembra je za nami a musíme byť pripravení, že nepriateľ môže zvýšiť počet útokov dronmi alebo raketami na našu infraštruktúru. Rusko sa pripravuje na zimu. A Ukrajina sa musí zamerať na ochranu, na reakciu na teroristov, na všetko, čo môže Ukrajina urobiť, aby uľahčila našim ľuďom prežiť túto zimu a rozšírila možnosti našich vojakov.“

Poďakoval sa tiež všetkým partnerom, ktorí Ukrajine dodali systémy protivzdušnej obrany:

„Sú to rôzne krajiny  USA, Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Taliansko, Rumunsko, Švédsko, Holandsko, Slovensko, Česko, Bulharsko, Poľsko, Pobaltské krajiny a ďalšie...Nie o všetkom sa dá otvorene hovoriť, ale ukrajinský protivzdušný štít je silnejší ako pred rokom. Teraz sú naše kapacity širšie, ale, bohužiaľ, to stále nie je plná ochrana celého územia. Pracujeme na tom, aby bola táto ochrana ešte silnejšia.“

Foto
Illustračná fotografia / TASR

Rusko na východe Ukrajiny zintenzívnilo útoky, aby získalo prevahu na fronte v blízkosti dvoch kľúčových miest. Hovorca pozemných síl Vladimir Fiťo uviedol, že ruskí vojaci pri meste prešli na aktívnu obranu a vytvárajú na Ukrajincov tlak. Delostrelecké útoky Rusov zosilneli a snažia sa nájsť slabé miesta v ukrajinskej obrane.

Pokúšajú sa tiež obkľúčiť mesto Avdijivka južne od Bachmutu, ktoré je vstupnou bránou do časti Doneckej oblasti pod kontrolou Ukrajiny. Kľúčovú rolu tam zohrávajú vzdušné sily. Veliteľ tavrijskej operatívno-strategickej skupiny síl Oleksandr Tarnavskyj uviedol, že ruskí vojaci za predchádzajúci deň podnikli 30 náletov a 712 delostreleckých baráží na mesto a okolie.

Obeťou ruských delostreleckých granátov sa v meste Cherson stal aj 64-ročný muž, ktorého dvor zasiahol granát. Za posledných 24 hodín Rusko ostreľovalo Cherson a okolie až 62-krát, zranení sú štyria ľudia a poškodená jedna z mestských knižníc.

 

Zdroj: SITA

Komentáre