Holandsko aj Slovensko pokračujú v pomoci Ukrajine.
Ruské jednotky podnikli útok v Chersonskej oblasti v snahe získať oporu na niekoľkých ostrovoch v delte rieky Dneper. Gubernátor oblasti Oleksandr Prokudin uviedol, že Rusko na prekonanie rieky zhromaždilo 300 člnov. Pokusy Moskvy však podľa ukrajinskej armády zlyhali a priniesli Rusku straty.
Južné velenie ukrajinskej armády informovalo, že ruské jednotky v súčasnosti cvičia svoje útočné skupiny na okupovaných územiach Záporožskej a Chersonskej oblasti. Nacvičujú tak prekonávanie vodných prekážok a presun výsadkových jednotiek.
Holandsko poskytne 23 miliónov dolárov na posilnenie ukrajinských systémov protivzdušnej obrany a kybernetickej odolnosti Ukrajiny. Šéf holandskej diplomacie zdôraznil, že Severoatlantická aliancia a jej spojenci musia zakročiť proti tretím krajinám, ktoré podporujú Rusko v jeho vojnovom ťažení:
„Vyžaduje si to rozhodnejšiu a koordinovanejšiu reakciu NATO a jeho spojencov.“
Holandsko predtým dodalo Ukrajine niekoľko odpaľovacích zariadení systému protivzdušnej obrany Patriot, naposledy tri v novembri. Zaviazalo sa tiež poskytnúť kompletnú batériu tohto amerického systému v spolupráci s ďalším partnerom, no tento zámer sa neuskutočnil, pretože partner od neho odstúpil.
Aj Slovensko bude podľa šéfa diplomacie Juraja Blanára pokračovať v pomoci pre Ukrajinu, a to v humanitárnej oblasti a s dodávkami nesmrtiacej vojenskej techniky. Vyhlásil to po rokovaní ministrov NATO v Bruseli.
„Je tam obrovský problém s elektrinou, denne sú výpadky aj 12 až 16 hodín. Prezentoval som vo svojom vystúpení, že Slovensko pomáha na komerčnej báze Ukrajine s dodávkami elektrickej energie a budeme v tom pokračovať,“ povedal Blanár.
Zopakoval, že Slovensko už nemá čo dodávať zo skladov vlastných ozbrojených síl a že v tejto chvíli nemá chránený svoj vzdušný priestor. Aj preto vyzval Alianciu na dodržiavanie záväzkov a pokračovanie v zaisťovaní rotačného systému protivzdušnej obrany pre krajiny východného krídla NATO, čiže aj Slovenska.
Zdroj: SITA/TASR