Niekoľko civilistov sa odtiaľ podarilo evakuovať.
Za našimi východnými hranicami pokračujú intenzívne boje. Ruský prezident Vladimir Putin dnes nariadil svojej armáde, aby zastavila útok na metalurgický komplex Azovstaľ v Mariupole a objekt aj naďalej bezpečne blokovala:
„Navrhovaný útok na priemyselnú zónu považujem za zbytočný.“
Putin svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že takýmto spôsobom chce ochrániť životy ruských vojakov:
„Nie je potrebné liezť do týchto katakomb a plaziť sa pod zemou cez tieto priemyselné zariadenia. Zablokujte túto priemyselnú oblasť, aby cez ňu nemohla preletieť ani mucha.“
Šéf Kremľa zároveň vyzval ukrajinských vojakov, ktorí zostali v Azovstali a zatiaľ sa nevzdali, aby tak urobili. Rusko sa k nim bude podľa jeho slov správať s rešpektom a zraneným poskytne lekársku pomoc.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu vyhlásil, že jeho armáda obsadila Mariupol okrem Azovstalu, ktorý je podľa neho bezpečne obkľúčený:
„Mariupol bol oslobodený. Situácia v meste je pokojná. Ovládame celé mesto okrem oceliarní Azovstaľ – tie sú však bezpečne zablokované. Je tam viac ako 2000 nacionalistov.“
Putin považuje vojenskú operáciu v Mariupole za úspešnú, zablahoželal Šojguovi k dosiahnutému úspechu a nariadil vyznamenať príslušné jednotky. Šéf ruskej obrany zdôraznil, že do troch až štyroch dní je potrebné obsadiť aj oceliarne Azovstaľ.
Gubernátor Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny Serhij Hajdaj uviedol, že pri ruských útokoch v meste Severodoneck boli zničené všetky obchody s potravinami:
„V Severodonecku nezostal nepoškodený ani jeden sklad.“
Obyvatelia tohto mesta sú tak odkázaní na jedlo z dodávok humanitárnej pomoci. Zároveň bolo zničených niekoľko budov v mestách Rubižne a Novodružesk. Proruskí separatisti avizovali, že sa im podarilo ovláduť Rubižne. Ukrajinské úrady tvrdia, že doposiaľ iba časť tohto mesta je obsadená ruskými jednotkami.
Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj povedal, že ruské sily kontrolujú približne 80 percent tohto regiónu. Po tom, čo dobyli mesto Kreminna, sa snažia získať aj Rubižne a Popasnu.
„Okupanti kontrolujú iba časti týchto miest, nie sú schopní preniknúť do centier,“ skonštatoval Hajdaj.
Analytici pripomenuli, že ruská ofenzíva na východe Ukrajiny by mohla byť problematická, keďže Kremeľ tam čelí najskúsenejším ukrajinským vojakom, ktorí osem rokov bojujú s proruskými separatistami v Donbase.
Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková povedala, že z Mariupola včera (20.4.) odišli štyri evakuačné autobusy s civilistami:
„Štyrom evakuačným autobusom sa včera podarilo opustiť mesto cez humanitárny koridor.“
Evakuácia žien, detí a seniorov by mala podľa Vereščukovej pokračovať aj dnes:
„Bezpečnostná situácia je ťažká. Veci sa menia.“
V tomto zničenom prístavnom meste uviazlo a bolo zabitých množstvo civilistov. V prípade, ak by sa Moskve podarilo dobyť Mariupol, cez ovládaný región Donbas by vznikol celistvý južný koridor na Krymský polostrov, ktorý anektovala v roku 2014. Ukrajina by tak prišla o väčšinu svojho pobrežia.
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak vyhlásil, že jeho krajina je pripravená uskutočniť špeciálne kolo rokovaní s Ruskom v Mariupole bez akýchkoľvek podmienok:
„Áno. Bez akýchkoľvek podmienok. Sme pripravení usporiadať špeciálne kolo rokovaní priamo v Mariupole. Jeden na jedného, dvaja na dvoch. Zachrániť našich chlapov, Azov, vojakov, civilistov, deti, živých a zranených. Všetkých. Pretože sú naši. Pretože sú v mojom srdci. Navždy.“
V Mariupole sa podľa medializovaných informácií stále nachádza zhruba 100-tisíc občanov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že je pripravený prepustiť ruských vojnových zajatcov výmenou za bezpečný odchod civilistov a ukrajinských vojakov z Mariupola. V Azovstali sa stále schováva približne 1000 civilistov či domácich obrancov. Zelenskyj doplnil, že Ukrajina zatiaľ nedostala údajný návrh dohody s podmienkami na ukončenie vojny, ktorý malo podľa vyjadrenia Kremľa zaslať Rusko.
Zdroj: TASR