Vojna na Ukrajine: Rusko spustilo ofenzívu v Záporožskej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Zaujalo výhodnejšie pozície.

Ruská armáda uviedla, že jej vojaci spustili ofenzívu v Záporožskej oblasti na Ukrajine. Boje sa tam v uplynulých týždňoch po niekoľkých mesiacoch takmer zamrznutého frontu opätovne zintenzívnili.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskj vyzval na odstránenie prekážok, ktoré komplikujú vývoz obilia z Ukrajiny. Podľa jeho slov momentálne čaká na plavbu cez Bosporský prieliv viac ako 100 lodí naložených ukrajinskými potravinami, za čo podľa neho môžu obštrukcie zo strany Ruska

„Vyše 100 lodí prepravujúcich potraviny čaká v blízkosti Bosporu. Prečo? Pretože sa musia podrobiť inšpekciám a ruskí zástupcovia tieto inšpekcie blokujú. Tieto lode sú tam držané celé týždne,“ povedal Zelenskyj.

Foto
Boje v Záporožskej oblasti sa zintenzívnili  / TASR

Dlhé čakanie podľa neho spôsobí zvýšenie cien potravín v Európe a môže vyvolať nestabilitu alebo aj hlad v krajinách Ázie a Afriky. Rusko poprelo, že by blokovalo ukrajinské lode a obvinilo Kyjev, že pri Bospore vytvára umelú dopravnú zápchu.

Hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže Andrij Demčenko informoval, že Ukrajine sa v piatok (20.1.) podarilo zmariť pokus o sabotáž ruskej prieskumnej skupiny neďaleko hranice s Ruskom v Sumskej oblasti. Skupina sa stiahla naspäť za hranicu po tom, čo na ňu ukrajinské jednotky po odhalení spustili paľbu.

 

Zdroj: TASR

Komentáre