Vojna na Ukrajine: Rusko tvrdí, že obsadilo obce v Charkovskej a Doneckej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Tvrdé boje si vyžiadali obete aj zranených.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo prevzatie kontroly nad piatimi obcami v ukrajinskej Charkovskej oblasti a jednou v Doneckej oblasti. Ukrajinské úrady hlásili po útokoch obete aj zranených.

Boje včera (11.5.) prebiehali na viacerých miestach pozdĺž frontovej línie v Charkovskej oblasti. Domáca armáda však informovala, že Ukrajinci úspešne odvrátili ruské ofenzívu. Napätá situácia si vyžiadala aj evakuáciu stoviek obyvateľov. Najmenej tri osoby prišli o život a päť ďalších sa zranilo.

Ukrajina však údery opätovala. Ruské úrady tvrdia, že traja civilisti zahynuli pri raketovom útoku na reštauráciu v ruskom okupovanom Donecku. Obete a zranených hlásila aj Belgorodská oblasť. Podľa ruských médií bolo nad oblasťou vypálených najmenej 30 rakiet, ktoré spôsobili požiare v obytných štvrtiach mesta Belgorod.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Nočný ukrajinský dronový útok spôsobil aj krátky požiar rafinérie vo Volgogradskej oblasti na juhu krajiny, obete však neboli hlásené. Ukrajinská vláda ani vlastník rafinérie však na tieto informácie bezprostredne nereagovali.

Ruské ministerstvo obrany hlásilo tiež zostrelenie šiestich dronov a dvoch ukrajinských rakiet, a to aj nad Brianskou a Lipeckou oblasťou.

Počet ukrajinských útokov dronmi na energetickú infraštruktúru na území Ruska počas niekoľkých uplynulých mesiacov stúpol. Kyjev uvádza, že útočí na rafinérie v snahe podkopať ruské vojnové úsilie a v rámci odvety za ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

 

Zdroj: TASR

Komentáre