Vojna na Ukrajine: Rusko zaútočilo na Charkov, zahynulo 13 civilistov

EurópaVojna na Ukrajine

Útok spôsobil rozsiahly požiar.

Nočný dronový útok Ruska na ukrajinské mesto Charkov si vyžiadal spolu najmenej 13 obetí. Zasiahol benzínovú pumpu a spôsobil rozsiahly požiar. Plamene sa rozšírili a zachvátili 15 obytných domov. Záchranári stále pátrajú po ľuďoch uviaznutých v troskách. Úrady museli evakuovať najmenej 50 ľudí. Medzi obeťami sú aj tri deti vo veku od šesť mesiacov do sedem rokov.

Rusko útočilo včera (9.2.) aj na obec v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, kde zahynuli traja ľudia. Armáda vypálila na oblasť sedem riadených striel.

Sumská oblasť je od ruských hraníc vzdialená necelých 50 kilometrov a mesto Sumy bolo medzi prvými, ktoré ruské jednotky na začiatku invázie vo februári 2022 napadli. Po niečo vyše mesiaci sa však odtiaľ stiahli.

Foto
Útok v Charkove si vyžiadal obete z radov civilistov / TASR

Ukrajina obvinila Rusko, že len počas januára použilo pri viac ako 200 útokoch na fronte muníciu s toxickými chemikáliami. Podľa ukrajinského generálneho štábu ide o prudký nárast zaznamenaných prípadov nasadenia takýchto látok ruskými silami od začiatku invázie pred dvoma rokmi. Moskva takéto obvinenia Ukrajiny opakovane popiera a naopak tvrdí, že muníciu s chemickými látkami používajú ukrajinské sily. Ani jedna strana však dosiaľ nepredložila dôkazy na podporu svojich tvrdení.

Novovymenovaný hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj v piatok vyhlásil, že ukrajinské sily sa musia pripraviť na zmenu v spôsobe boja proti ruským jednotkám, aby dokázali vo vojne zvíťaziť:

„Iba zmeny a neustále zlepšovanie spôsobov a metód vedenia vojny nám umožnia uspieť na tejto ceste.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval Syrského do funkcie tento týždeň. Išlo o najväčšiu zmenu v ukrajinskom vojenskom vedení od začiatku konfliktu na Ukrajine vo februári 2022. Zelenskyj, uviedol, že nové vojenské velenie bolo potrebné po minuloročnej dlho očakávanej ukrajinskej protiofenzíve, ktorá nebola veľmi úspešná.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre