Vojna na Ukrajine: Ruský útok na Kyjev si vyžiadal dve obete

EurópaVojna na Ukrajine

Úderom čelilo šesť regiónov.

Rusko podniklo ďalší rozsiahly útok na Ukrajinu, ktorý si vyžiadal spolu najmenej tri obete. Armáda útočila 44 raketami a 20 dronmi, pričom protivzdušná obrana väčšinu z nich zlikvidovala.

„Ďalší masívny ruský útok na našu krajinu. Šesť regiónov sa dostalo pod nepriateľskú paľbu. Všetky naše služby v súčasnosti pracujú na odstraňovaní následkov tohto teroru,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že Rusko útočilo riadenými, balistickými a protilietadlovými strelami.

V meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny zničil najnovší ruský útok desiatky domov a vyžiadal si jednu obeť. Dvoch mŕtvych a desať zranených hlásili úrady v metropole Kyjev. Niekoľko ľudí mohlo podľa Zelenského uviaznuť pod troskami budov. Úder poškodil aj komunikačné káble.

V druhom najväčšom meste – v Charkove sa zranili dvaja ľudia a záchranári zasahujú aj vo Ľvovskej oblasti.

„Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým, ktorí stratili svojich blízkych. Rozhodne budeme Rusku odpovedať, teroristi budú vždy čeliť následkom svojich činov,“ doplnil prezident.

V súvislosti s útokmi dnes ráno vzlietli aj stíhačky Poľska a Severoatlantickej aliancie, aby zaistili poľský vzdušný priestor.

Foto
Útoku čelilo aj ukrajinské hlavné mesto / TASR

Ruské sily zintenzívňujú boje pri obliehanom východoukrajinskom meste Avdijivka. Moskva sa ho snaží dobyť od začiatku invázie.

„Kým niekoľko týždňov sme hovorili, že situácia je veľmi zložitá, ale pod kontrolou, teraz je situácia veľmi zložitá a na niektorých miestach kritická. To neznamená, že je všetko stratené, že je všetko veľmi zlé. Ale nepriateľ nasmeroval na naše mesto veľmi veľké množstvo síl,“ povedal starosta Vitalij Barabaš.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň tvrdil, že ruské sily si držia svoje pozície na predmestí Avdijivky a na niektorých miestach sa im podarilo prelomiť ukrajinskú defenzívu. Podľa starostu však v meste neprebiehajú žiadne pouličné boje, ale snažia sa doň preniknúť sabotážne a prieskumné skupiny.

Ukrajinské kanály informovali, že ruské jednotky obišli ukrajinské formácie a vstúpili do budov v Avdijivke, pričom sa dostali len na niekoľko sto metrov od hlavnej logistickej tepny ukrajinskej obrany.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal výnos, ktorým ukladá vláde a generálnemu štábu ozbrojených síl rozpracovať otázku vytvorenia dronových síl ako samostatnej štruktúry v rámci armády a výsledky predložiť na posúdenie Rade národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Drony sa podľa prezidenta osvedčili v boji na zemi, vo vzduchu aj na mori:

„Vďaka dronom Ukrajina skutočne zmenila bezpečnostnú situáciu v Čiernom mori.“

Použitím takzvaných námorných dronov, teda diaľkovo riadených člnov vezúcich nálože, bola ruská Čiernomorská flotila vytlačená tak od južného pobrežia Ukrajiny, ako aj z oblasti okolo Krymského polostrova. Drony boli tiež často používané v bojoch pozdĺž frontov, aby spôsobili ruskej armáde ťažké straty.

Foto
Útok v Kyjeve si vyžiadal dve obete / TASR

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi potvrdil, že bezpečnosť v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni je naďalej krehká. Poukázal pritom na nedávne znepokojujúce znižovanie počtu zamestnancov v zariadení:

„Toto obrovské zariadenie malo v minulosti okolo 12-tisíc zamestnancov. Teraz sa tento počet znížil na dve až tritisíc, čo je dosť prudký pokles počtu ľudí, ktorí tam pracujú. Človek potrebuje na obsluhu týchto veľmi sofistikovaných veľkých zariadení určitý počet ľudí, ktorí vykonávajú rôzne špecifické funkcie.“

Situácia je podľa neho zatiaľ stabilná, ale je to veľmi chúlostivá rovnováha.

„Takže preto sa musím na vlastné oči presvedčiť, aká je situácia, aké sú perspektívy z hľadiska personálneho obsadenia, strednodobé aj dlhodobé,“ doplnil Grossi.

Elektráreň je pod kontrolou ruských vojsk od marca 2022. Agentúra opakovane vyjadruje obavy o bezpečnosť elektrárne, ktorá bola viackrát terčom ostreľovania.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre