Vojna na Ukrajine: Situácia na východnom a južnom fronte je podľa armády zložitá

EurópaVojna na Ukrajine

Denne odráža desiatky pokusov o útok.

Ukrajinské vojenské velenie označilo situáciu na východnom a južnom fronte za zložitú. Obranné sily v priebehu včerajšieho (10.2.) dňa odrazili 87 pokusov o útoky ruských síl.

Boje sú obzvlášť intenzívne na dvoch úsekoch frontu v blízkosti mesta Doneck, ktoré je od roku 2014 pod kontrolou ruských síl. Ruské jednotky tam v priebehu dňa podnikli približne dve tretiny všetkých útokov.

Malé mesto Avdijivka, ktoré sa nachádza severne od Donecka, sa tiež opäť dostalo pod paľbu, pričom ruskí vojaci podnikli v okolí mesta 32 útokov. Prudké boje sa odohrávali aj pri meste Marjinka nachádzajúcom sa južne od Donecka, ktoré Rusko dobylo koncom minulého roka. V sobotu došlo k 31 zrážkam, pričom boje sa sústredili okolo susedných miest - Heorhijivky na západe a Novomychajlivky na juhu.

Rusko však opäť útočilo aj mimo frontových oblastí. V noci podniklo dronové útoky na Kyjev a juh Ukrajiny, kde utrpela zranenia najmenej jedna osoba a poškodené bolo plynové potrubie a rezidenčné budovy. Systémy protivzdušnej obrany zlikvidovali 40 zo 45 útočných dronov, ktoré vypustilo Rusko.

Foto

Útokom bola vystavená predovšetkým Mykolajivská oblasť ležiaca pri pobreží Čierneho mora.

„Prioritou nepriateľa bol pás infraštruktúry a agropriemyselných zariadení na pobreží,“ uviedlo velenie.

Výbuch a trosky, ktoré vznikli pri zostrelení dronu, poškodili rezidenčné budovy a plynové potrubie v prístavnom meste Mykolajiv. Armáda tiež zostrelila štyri drony nad čiernomorským prístavným mesto Odesa. Rusko i Ukrajina v ostatných mesiacoch zvýšili počet útokov mimo frontovej línie. Navzájom sa pritom zameriavajú na energetickú, vojenskú a dopravnú infraštruktúru.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval Olexandra Pavľuka za nového veliteľa pozemných síl ukrajinskej armády. Na tomto poste predtým pôsobil Olexandr Syrskyj, ktorý sa stal novým hlavným veliteľom ozbrojených síl.

 

Zdroj: TASR

Komentáre