Terčom ruských útokov dronmi bola Dnepropetrovská oblasť.
V okolí obcí Robotyne, Verbove a Tokmak na južnom fronte trvajú ťažké boje, keďže Ukrajina sa snaží preraziť ruské obranné línie a tlačiť sa na juh k pobrežiu Azovského mora.
Ukrajinské špeciálne jednotky pri leteckom prieskume spozorovali päť vozidiel pechoty a dve nákladné vozidlá v lesnom pásme, na ktoré spustili delostreleckú paľbu. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl následne informoval o zničení kolóny ruských bojových vozidiel, ktoré v okrese Tokmak sledoval približne dva týždne.
Bojovalo sa aj v Čiernom mori, kde sa ukrajinskej armáde podľa britského ministerstva obrany podarilo poraziť ruskú flotilu.
„Áno, napredovanie Ukrajiny je pomalé, ale nikto nemôže povedať, že neexistuje. Ako na vzor úspechu môžeme poukázať na prielom v Charkovskej oblasti. Ale pozrime sa, čo teraz urobila Ukrajina v Čiernom mori! Ukrajina dosiahla funkčnú porážku ruskej Čiernomorskej flotily,“ povedal námestník britského ministra obrany James Heappey.
Ruské sily zaútočili v noci raketami a bezpilotnými lietadlami na Dnepropetrovskú oblasť. Protivzdušná obrana zneškodnila 13 dronov a riadenú strelu, no mesto Pavlohrad eviduje zásahy na infraštruktúre. V dôsledku padajúcich trosiek v Dnipre bol zasiahnutý súkromný podnik, garáž a auto. Okupanti ostreľovali aj civilistov v okrese Nikopol, v dôsledku čoho boli poškodené dva súkromné domy a hospodárska budova.
Ukrajinská protiofenzíva v Záporožskej oblasti pokračovala, keď domáce sily znovu dobyli pozície juhozápadne od dediny Robotyne. Analytici totiž deň predtým tvrdili, že Ukrajinci stratili časť pozícií v zákopovom systéme. Okrem toho podľa nich ukrajinské jednotky mierne postúpili pri hraniciach Doneckej a Záporožskej oblasti a pri Bachmute. Ruské jednotky pokračovali v ofenzíve na línii Avdijivka - Doneck a postupovali ďalej. Ruská armáda tvrdila, že dobyla niekoľko ukrajinských pozícií pri Avdijivke. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl však informoval, že ukrajinské sily odrazili ruské útoky.
Varšava a Kyjev oznámili, že sa spolu s Litvou dohodli na urýchlení prevozu ukrajinského obilia cez Poľsko na trhy v Afrike a na Blízkom východe.
„Od zajtra (4.10.) rána bude obilie, ktoré prechádza cez Litvu, kontrolované v litovskom prístave a nie na poľsko-ukrajinských hraniciach,“ uviedol poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.
Rusko v júli odstúpilo od obilnej dohody vyrokovanej Tureckom a OSN, ktorá počas vojny umožňovala Ukrajine vyvážať obilie cez Čierne more predovšetkým do Afriky a Ázie. Kyjev odvtedy využíva pozemný transport cez členské krajiny Európskej únie. Obilie sa však z dôvodu logistiky začalo hromadiť v členských krajinách EÚ, ktoré susedia z Ukrajinou, a spôsobuje tam pokles cien.
Brusel niektorým krajinám povolil zaviesť dočasné embargo na ukrajinské obilie. Poľsko, Maďarsko a Slovensko sa zákaz dovozu rozhodli predĺžiť napriek rozhodnutiu Európskej komisie o jeho ukončení 15. septembra.
Zdroj: TASR/SITA