Medzinárodná koalícia pošle Ukrajine 30-tisíc dronov na boj proti Rusku.
Ukrajina ponúka svojim občanom žijúcim v zahraničí pracovné miesta v priemyselných podnikoch, najmä zbrojovkách, výmenou za oslobodenie od vojenskej služby. Uviedol to minister národnej jednoty Olexij Černyšov, ktorý dodal, že niektoré ukrajinské priemyselné odvetvia teraz potrebujú špecialistov „ako soľ“. Nedostatok pracovnej sily je najmä vo vojensko-priemyselnom sektore.
Černyšov objasnil, že Kyjev plánuje otvárať na Ukrajine aj v zahraničí centrá podobné úradom práce, ktoré pomôžu Ukrajincom pri hľadaní voľných pracovných miest.
Černyšov vedie nové ministerstvo, ktorého zriadenie oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 19. novembra. Nový rezort má na starosti aj záležitosti týkajúce sa návratu občanov. Predtým Černyšov zastával post ministra komunitného a územného rozvoja.
V rozhovore Černyšov dodal, že jeho rezort začína zavádzať stratégiu národnej jednoty, identity, viacnásobného občianstva a množstvo ďalších opatrení, ktoré umožnia vybudovať štát, kam sa jeho občania z cudziny vrátia.
Uviedol, že podľa rôznych odhadov v súčasnosti žije na Ukrajine 32 miliónov Ukrajincov. Mimo územia krajiny ich je od 25 do 30 miliónov, pričom sú medzi nimi aj také osoby, ktoré z Ukrajiny emigrovali ešte pred vojnou.
„Sme 60-miliónový národ... musíme vytvoriť a ponúknuť také podmienky, aby sa Ukrajinci vrátili domov, a tí, ktorí zostanú v zahraničí, aby naďalej udržiavali kontakt s Ukrajinou a pracovali v jej prospech a na jej budúcnosti,“ vysvetlil minister.
Medzinárodná koalícia pod vedením Británie a Lotyšska, ktorá pomáha Ukrajine dodávkami bezpilotných lietadiel, pošle Kyjevu 30-tisíc dronov, oznámil vo štvrtok (9. 1.) britský minister obrany John Healey. „Dronová koalícia“, ktorá vznikla v roku 2024, poskytne Kyjevu drony v hodnote 45 miliónov libier. Britské ministerstvo neuviedlo, kedy tieto drony pošle na Ukrajinu.
Financie na drony pochádzajú z Británie, Dánska, Holandska, Lotyšska a Švédska. Healey informoval o tejto dodávke počas štvrtkového stretnutia spojencov Ukrajiny na nemeckej leteckej základni Ramstein.
„Odvaha ukrajinského ľudu naďalej inšpiruje svet. Toto stretnutie viac ako 50 krajín posiela jasný odkaz (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi o neochvejnej podpore medzinárodnej komunity pre Ukrajinu,“ dodal britský minister Healey.
Podľa ministerstva pôjde o najmodernejšie drony typu FPV, ktoré umožnia ukrajinským ozbrojeným silám manévrovať okolo ruskej protivzdušnej obrany a zamerať sa na nepriateľské pozície a obrnené vozidla.
Británia v novembri oznámila, že do spoločného fondu dronovej koalície investuje 7,5 milióna libier. Do fondu prispela už celkovo 15 miliardami libier. Fond dosiaľ získal približne 73 miliónov libier.
Healey na stretnutí v Ramsteine uviedol, že Britániou spravovaný Medzinárodný fond pre Ukrajinu, ktorý obstaráva vojenské vybavenie vrátane systémov protivzdušnej obrany a delostrelectva, má v súčasnosti k dispozícii viac ako 1,3 miliardy libier. Británia do tohto fondu prispela 500 miliónmi libier, spojenci a partneri poskytli viac ako 190 miliónov libier.
Labouristická vláda Keira Starmera po júlových parlamentných voľbách prisľúbila, že do roku 2030 alebo 2031 ročne poskytne Ukrajine vojenskú pomoc vo výške troch miliárd libier.
Rusko od začiatku vojny na Ukrajine použilo viac ako 51-tisíc navádzaných leteckých bômb, z toho 40.tisíc v roku 2024, uviedli vo štvrtok ukrajinské vzdušné sily. Podľa ukrajinských predstaviteľov sú najčastejšími cieľmi útokov s použitím týchto zbraní oblasti v blízkosti frontu, ako aj oblasti hraničiace s Ruskom.
Rusko podľa ukrajinských predstaviteľov v stredu (8. 01.) spustilo dve takéto bomby na obytnú oblasť v meste Záporožie. Gubernátor Záporžskej oblasti Ivan Fedorov informoval, že útok si vyžiadal najmenej 13 obetí a 120 zranených. K útoku navádzanými bombami došlo aj vo štvrtok v meste Cherson. Zranenia utrpelo najmenej šesť ľudí.
Zdroj: TASR