Vojna na Ukrajine: Štyri vrtné plošiny v Čiernom mori sa podarilo dobyť späť

EurópaVojna na Ukrajine

Kim Čong-un pricestoval do Ruska.

Domáca armáda získala kontrolu nad štyrmi vrtnými plošinami v Čiernom mori, ktoré Moskva dobyla v roku 2015. Veže na ťažbu ropy a plynu doposiaľ využívala ako pristávacie plochy pre vrtuľníky, pričom sa tam nachádzali aj radarové zariadenia. Ide o sústavu plošín s návzom Bojkove veže pri severozápadnom pobreží Ruskom okupovaného Krymského polostrova. Ukrajina má pod kontrolou plošiny Petro Hodovalec, Ukrajina, Tavrida a Syvaš.

Počas jednej z fáz operácie došlo k boju medzi ukrajinskými jednotkami osobitného určenia na člnoch a ruskou stíhačkou Su-30. Ruské lietadlo bolo zasiahnuté a donútené ustúpiť,“ oznámila ukrajinská vojenská rozviedka.

Ukrajinskí vojaci okrem iného získali zásoby neriadených leteckých striel aj radarovú stanicu Neva, ktorá dokáže sledovať pohyb lodí v Čiernom mori.

Foto
Intenzívne boje pokračujú  / TASR

Severokórejský vodca Kim Čong-un pricestoval do Ruska. V obrnenom vlaku prešiel hranice v oblasti Prímorského kraja na Ďalekom východe. Jeho cesta trvala viac ako 20 hodín. Je to jeho prvá návšteva Ruska za uplynulé štyri roky a prvá zahraničná cesta od vypuknutia pandémie COVID-19.

Experti tvrdia, že Kim Čong-un bude s ruským prezidentom Vladimirom Putinom rokovať o zbraniach, ktoré Moskva chce využiť vo vojne s Kyjevom. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že cesta Kima do Ruska a jeho stretnutie s Putinom predstavuje plnohodnotnú návštevu. Podľa Spojených štátov ide o plánované stretnutie, v rámci ktorého chce Putin požiadať KĽDR o pomoc. USA ich varovali pred možnými dohodami o ich poskytnutí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre