Vojna na Ukrajine: Terčom ruských útokov bol Kramatorsk aj Odeská oblasť

EurópaVojna na Ukrajine

Zomrel jeden človek.

Rusko včera (14.3.) podniklo raketový útok na Odeskú oblasť na juhu Ukrajiny, pričom použilo taktické lietadlá. Rakety boli nad Čiernym morom zneškodnené, ale trosky a tlaková vlna po výbuchu poškodili na pobreží materskú školu a niekoľko súkromných domov. Obete neboli hlásené.

Útok, ktorý zasiahol niekoľko obytných budov v centre mesta Kramatorsk, si však už vyžiadal jednu obeť a najmenej troch zranených. Mesto sa nachádza v priemyselnom regióne Donbas, ktorého časti ovládajú Kremľom podporovaní separatisti už od roku 2014.

Vedenie ukrajinskej metropoly Kyjev sa spoločne s armádou rozhodlo, že v meste odstránia niektoré zátarasy a niektoré stanovištia zasa uvedú do tzv. spiaceho režimu a činnosť iných posilnia. Nepoužiteľné betónové bloky budú vymenené za vrecia s pieskom, pričom sa spevnia zákopy.

„Je to potrebné, aby v prípade ohrozenia hlavného mesta mohli byť barikády rýchlo uvedené do bojového režimu,“ uviedla vojenská správa v Kyjeve.

Dodala, že v súčasnosti je priama hrozba nepriateľských akcií v Kyjeve minimálna a optimalizácia siete barikád vytvorí obyvateľom pohodlnejší život v meste.

Foto
Útok v Kramatorsku si vyžiadal jednu obeť / TASR

Hovorkyňa ukrajinskej armády na juhu krajiny Natalia Humeňuková informovala, že Ruskom dosadení predstavitelia na okupovanom území Chersonskej oblasti sa pripravujú na odchod. Podľa nej je to znamenie, že sa pripravuje ďalšie tzv. gesto dobrej vôle. Použila tak odkaz na propagandistický výraz, ktorým Moskva ospravedlňovala vynútené ústupy svojich jednotiek z ukrajinských oblastí.

Úrady v ruskej Belgorodskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou, informovali, že ruská protivzdušná obrana v noci zostrelila nad mestom tri rakety, pričom časť trosiek a úlomky rakiet dopadli na obývané územia. Od začiatku invázie sa úrady pohraničných oblastí Ruska opakovane sťažujú na údajné ostreľovanie z ukrajinskej strany, ktorá sa však od takýchto prípadov dištancuje.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre