Vojna na Ukrajine: Ukončenie konfliktu je v nedohľadne

EurópaVojna na Ukrajine

Pluk v Azovstali sa neplánuje vzdať.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že aj keď občania robia všetko pre to, aby zo svojho územia vyhnali ruských okupantov, nikto dnes nevie predpovedať, ako dlho bude vojna trvať:

„To bude, bohužiaľ, záležať nielen na našich ľuďoch, ktorí už teraz do toho dávajú svoje maximum. Bude to záležať na našich partneroch, na európskych krajinách a na celom slobodnom svete.“

Zelenskyj sa poďakoval všetkým krajinám a politikom, ktorí sprísňujú sankcie voči Rusku a zvyšujú vojenskú a finančnú podporu Ukrajiny:

„Toto je jediný recept na ochranu slobody pred ruskou inváziou. A pre krajiny Západu to nie je len ekonomický výdavok. Toto nie je len o účtovníctve, je to o slobode.“

Domáca armáda podľa Zelenského včera (13.5.) zostrelila v poradí 200. ruské lietadlo a doposiaľ spôsobila Kremľu ťažké straty tankov, opancierovaných vozidiel, helikoptér a dronov:

„A k čomu je to všetko? Len na to, aby socha Lenina mohla postáť o niečo dlhšie v dočasne okupovanom Heničesku?“

Foto
Ostreľované mesto Lysyčansk v Luhanskej oblasti / TASR

Azovstaľ

Zástupca veliteľa pluku Azov Sviatoslav Palamar uviedol, že ukrajinskí vojaci v Mariupole budú vzdorovať ruským silám napriek nedostatku munície, jedla, vody a liekov tak dlho, ako budú môcť. Ruskí vojaci podľa jeho slov stále útočia na areál oceliarní Azovstaľ, kde sa nachádzajú ukrajinskí obrancovia:

„Pokračujeme v kladení odporu a dodržiavame rozkaz našich vysokopostavených politických lídrov udržiavať obranu. Udržiavame  obranu a pokračujeme v boji napriek všetkému.“

Palamar apeloval na Spojené štáty, aby pomohli evakuovať približne 600 zranených ukrajinských vojakov z Azovstaľu a dostali odtiaľ zvyšok ukrajinských síl. Doposiaľ sa odmietli vzdať ruským jednotkám, pretože sa obávajú, že by mohli byť zavraždení alebo mučení.

Foto
Východ Ukrajiny sa stal terčom najťažších bojov / TASR

Donecko

Gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko oznámil, že pri ostreľovaní ruskou armádou zomrel jeden civilista a ďalších dvanásť ľudí sa zranilo:

„Rusi 13. mája zabili ďalšieho civilistu v Donbase – v meste Avdiivka. Výsledkom ruského ostreľovania bolo dnes zranených ďalších 12 ľudí.“

Donecká oblasť na Donbase sa stala terčom najťažších bojov vo vojne na Ukrajine. Moskva tam totiž spustila mohutnú ofenzívu, aby ovládla túto priemyselnú oblasť na východe Ukrajiny.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre