Kyjev je pripravený na úplné prímerie.
Ukrajinská vojenská rozviedka HUR tvrdí, že sa jej podarilo útočným námorným dronom Magura zostreliť ruské stíhacie lietadlo Su-30 neďaleko prístavného mesta Novorossijsk. Piloti haváriu prežili a zachránila ich civilná loď. Su-30 za zhruba 50 miliónov dolárov sa podarilo zasiahnuť počas letu a následne sa zrútilo do mora. Ak sa to potvrdí, bude to prvý prípad zostrelenia stíhačky námorným dronom na svete. Bezpilotné lietadlá Magura V5 v decembri zneškodnili dva ruské vrtuľníky Mi-8.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na trojdňové prímerie. Ukrajina podľa jej lídra nebude hrať hry na vytvorenie príjemnej atmosféry, ktorá by umožnila Putinovi vyjsť z izolácie 9. mája, keď do Moskvy pricestujú zahraniční lídri pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny. Zelenskyj zdôraznil, že Kremeľ bude mať zodpovednosť za bezpečnosť svetových lídrov:
„Náš postoj voči všetkým krajinám, ktoré 9. mája pricestujú do Ruska, je veľmi jednoduchý – nemôžeme prevziať zodpovednosť za to, čo sa deje na území Ruskej federácie. Oni zabezpečujú vašu bezpečnosť,“ uviedol Zelenskyj s tým, že Kyjev je pripravený na úplné prímerie.
Prezident Ukrajiny označil stretnutie so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom vo Vatikáne za veľmi pozitívne, dokonca najlepšie, aké spolu doposiaľ viedli. Spoločne sa podľa Zelenského zhodli na tom, že 30-dňové prímerie medzi Moskvou a Kyjevom je prvým krokom ku koncu vojny na Ukrajine:
„Som presvedčený, že po našom stretnutí vo Vatikáne sa prezident Trump začal na veci pozerať trochu inak. Uvidíme. V každom prípade, je to jeho vízia, jeho voľba.“
Zdroj: TASR