Vojna na Ukrajine: Útok dronmi v Kyjevskej oblasti zasiahol strednú školu

EurópaVojna na Ukrajine

Terčom bolo aj mesto Záporožie.

Ruský útok na Kyjevskú oblasť má už najmenej deväť obetí. Drony zasiahli obytnú budovu v meste Ržyščiv, ktoré sa nachádza asi 80 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta. Záchranári vytiahli z trosiek deväť tiel a ukončili záchrannú a pátraciu akciu.

Podľa medializovaných informácií malo ísť o strednú školu. Útok sčasti zničil dve poschodia dvoch študentských internátov a budovu, ktorá sa využívala na štúdium. Požiar postihol vyše 300 štvorcových metrov školy, nadránom bol uhasený. Medzi zabitými bol aj vodič sanitky privolaný na miesto.

Ukrajinské vzdušné sily oznámili, že Rusko zaútočilo 21 dronmi iránskej výroby, pričom 16 z nich bolo zostrelených. Útoky raketami, delostreleckou muníciou a dronmi často spôsobujú výpadky elektriny. Tie bránia ľuďom vykurovať si domovy či dostať sa k pitnej vode.

Foto
Útoky v Kyjevskej oblasti si vyžiadali obete v radoch civilistov / TASR

Terčom ruského útoku bol aj bytový dom v meste Záporožie, ktorý usmrtil jedného človeka a zranil ďalších 25 ľudí vrátane detí.

„Tvárou Ruskej federácie sú rakety, ktoré mieria na obytné domy a ničia ich. Tvár Ruskej federácie je potupená mŕtvymi a ranenými civilistami. Dnes je neporazené Záporožie pod strašným útokom nepriateľa. Celá krajina cíti bolesť tohto mesta. V myšlienkach a modlitbách sme s obeťami a ich rodinami,“ uviedla ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská.

Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi upozornil, že situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni je aj naďalej nebezpečná. Opäť vyzval všetky strany, aby sa zaviazali, že v elektrárni zaistia jadrovú bezpečnosť a bezpečnú ochranu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil pozície ukrajinskej armády blízko mesta Bachmut, ktoré je dejiskom najdlhšej a najkrvavejšej bitky od začiatku invázie. Prezident navštívil aj mesto Charkov, kde ocenil hrdinstvo, s ktorým obyvatelia vzdorujú ruským útokom.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre