Vojna na Ukrajine: V Charkove hlásia zranených civilistov

EurópaVojna na Ukrajine

Americký minister zahraničných vecí pricestoval do Kyjeva.

Pri ruských útokoch na mesto Charkov boli zranené štyri osoby. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov oznámil, že v utorok (14.5.) ráno utrpeli zranenia jeden muž a tri ženy.

Moskva mala pri útokoch na Charkov použiť svoje nové bomby UMPB D-30, ktoré sa dokážu správať ako strely s plochou dráhou letu. Podľa Kyjeva sa Rusko snaží útočiť na nových územiach a v malých skupinách, aby tak rozšírili front a roztiahli ukrajinských vojakov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pricestoval v utorok do Kyjeva na vopred neohlásenú návštevu. Spolu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve oznámil že na Ukrajinu prichádza nový balík amerických zbraní a ďalšie dodávky sú na ceste. 

Blinken sa tiež vyjadril, že prichádzajúca pomoc bude pre Kyjev dôležitá a Zelenského tiež ubezpečil, že USA sú pripravené pomôcť Kyjevu, aby sa postupne postavil na vlastné nohy ekonomicky, vojensky a demokraticky.

Ukrajinský prezident ocenil pomoc od Spojených štátov a nedostatok protivzdušnej obrany. Ukrajina podľa neho potrebuje dve batérie protivzdušnej obrany pre mesto Charkov, kde Rusko aktuálne útočí.

„Vrátil som sa dnes do Kyjeva, aby som potvrdil našu neotrasiteľnú podporu pre Ukrajinu, brániacu svoju slobodu voči ruskej agresii,“ uviedol Blinken.

Od začiatku ruskej invázie je to už jeho štvrtá návštevu Kyjeva.

 

Zdroj: TASR

Komentáre