Vojna na Ukrajine: V Chersone sa našli mučiarne zadržiavaných ľudí

EurópaVojna na Ukrajine

Elektrická sieť je nestabilná.

Ukrajinská generálna prokuratúra identifikovala štyri lokality v Chersone, ktoré Rusko využívalo na mučenie zadržiavaných osôb. V tomto meste na juhu krajiny sa našli a prešetrili štyri priestory, v ktorých ruské jednotky nelegálne zadržiavali a mučili ľudí. Prevádzkovali ich pseudo-policejné orgány, ktoré tam zriadili ruské okupačné sily. Na mieste sa nachádzali zvyšky gumených obuškov, drevená pálka či zariadenie na mučenie civilistov elektrickým prúdom. Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní zhromažďujú dôkazy o zločinoch, ktorých sa v Chersone dopúšťala ruská armáda. Zanechala tam aj  spisy o fungovaní miestnych zadržiavacích centier.  

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovoril účastníkom zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO, ktorých vyzval, aby zaistili ochranu tamojších jadrových elektrárni pred ruskou sabotážou:

„Všetky krajiny majú záujem na tom, aby v našich jadrových zariadeniach nedochádzalo k nebezpečným incidentom. Všetci potrebujeme zaručenie ochrany pred ruskou sabotážou v jadrových zariadeniach.“

Vzhľadom na víkendové ostreľovanie Záporožskej elektrárne vzrástli obavy z možnej vážnej jadrovej nehody. Navzájom sa z toho obviňujú Kyjev a Kremeľ. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu opäť varovala, že takéto útoky zvyšujú riziko vzniku veľkej katastrofy.

Foto
V Doneckej oblasti sa intenzívne bojuje / TASR

Zelenskyj povedal, že elektrická sieť, ktorú poškodili ruské útoky, je aj naďalej nestabilná. Obyvatelia stále zažívajú nečakané výpadky aj plánované vypnutia prúdu. Zelenskyj uviedol, že spotreba elektriny presahuje jej produkciu:

„Dnes večer je situácia mimoriadne ťažká v Kyjeve a jeho okolí, ako aj v mestách Vinnycia, Sumy, Ternopiľ, Čerkasy, Odesa a niekoľkých ďalších mestách a okresoch,“ skonštatoval Zelenskyj, ktorý vyzval regionálne a komunálne úrady, aby občanov motivovali k šetreniu energií vrátane verejných priestorov:

„Systémové škody spôsobované nášmu energetickému sektoru útokmi ruských teroristov sú tak veľké, že všetci naši občania a spoločnosti by mali byť veľmi šetrné a spotrebu elektriny by si mali rozdeliť na hodiny počas dňa.“

Šéf energetickej spoločnosti Jasno Sergej Kovalenko avizoval, že minimálne do konca marca budúceho roka dôjde k výpadkom elektrickej energie. Technici sa snažia opraviť škody na rozvodnej sieti predtým, ako začne zima. Ruskí vojaci od októbra cielene útočia na energetický systém Ukrajiny. Z tohto dôvodu vicepremiérka Iryna Vereščuková vyzvala občanov, aby sa nevracali domov skôr ako na jar.

Foto
Minimálne do konca marca budúceho roka dôjde k výpadkom elektrickej energie / TASR

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila, že počas blížiacej sa zimy budú ohrozené životy miliónov Ukrajincov, pričom argumentuje sériou ruských útokov na energetickú infraštruktúru.

„Jednoducho povedané, táto zima bude o prežití,“ reagoval regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge, ktorý doplnil, že tieto škody negatívne vplývajú na zdravie ľudí a celý zdravotnícky systém.

WHO od prepuknutia vojny eviduje vyše 700 útokov na ukrajinské zdravotnícke zariadenia, teda došlo k porušeniu medzinárodného humanitárneho práva. Kluge odhaduje, že dva až tri milióny ľudí opustia svoje domovy, aby našli teplo a bezpečie:

„Budú čeliť špecifickým výzvam v oblasti zdravotníctva vrátane respiračných infekcií ako COVID-19, zápalu pľúc, chrípkových ochorení a vážneho rizika záškrtu a osýpok v nedostatočne zaočkovanej populácii.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre