Vojna na Ukrajine: V Chersonskej oblasti platí predĺžený zákaz vychádzania

EurópaVojna na Ukrajine

Cieľom je predísť obetiam medzi civilistami.

V Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny platí počas piatich dní predĺžený zákaz vychádzania, a to od 17.00 hod. popoludní do 6.30 hod. rána. Úrady totiž dostali informácie o možnej prítomnosti ruských sabotážno-prieskumných skupín v oblasti. Cieľom tohto zákazu je predísť obetiam medzi civilným obyvateľstvom počas opatrení proti sabotážam.

„Žiadam všetkých, ktorí potrebujú odísť z oblasti dnes, aby tak urobili ihneď a v budúcnosti, aby plánovali svoj pobyt v meste a v oblasti,“ uviedol gubernátor oblasti Oleksandr Prokudin.

Po tom, ako ukrajinské sily vlani v novembri oslobodili časť Chersonskej oblasti, je mesto Cherson a jeho okolie na západnom brehu rieky Dnipro terčom nepretržitého bombardovania ruskými silami.

Rusko súhlasilo s predĺžením dohody o vývoze obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov iba o ďalších 60 dní.

„Ruská strana... nemá námietky proti ďalšiemu predĺženiu 'Čiernomorskej obilnej iniciatívy' po uplynutí jej platnosti 18. marca, ale len o 60 dní,“ oznámil námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin.

Foto
Mesto Cherson a jeho okolie je terčom nepretržitého bombardovania ruskými silami / TASR

Námestník rokoval v Ženeve s generálnou tajomníčkou Konferencie OSN o obchode a rozvoji Rebecou Grynspanovou a námestníkom generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martinom Griffithsom.

Čiernomorská obilná iniciatíva medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorú pomohli vlani v júli sprostredkovať Turecko a OSN, obsahuje dve dohody. Jedna umožňuje vývoz obilnín, ktoré v ukrajinských čiernomorských prístavoch zablokovala vojna. Druhá má uľahčiť export ruských obilnín a hnojív bez ohľadu na sankcie uvalené na Moskvu za rozpútanie vojny na Ukrajine.

Ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov reagoval, že rozhodnutie Ruska o predĺžení iba o 60 dní je v rozpore s podpísaným dokumentom. Návrh Moskvy však neodmietol.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre