Vojna na Ukrajine: V dôsledku ruskej invázie zomreli v našej susednej krajine stovky detí

EurópaVojna na Ukrajine

Tisícky boli nelegálne deportované.

Ruská invázia na Ukrajine si vyžiadala už najmenej 459 detských obetí, viac ako 900 detí bolo zranených. Úrad ukrajinského generálneho prokurátora uviedol, že z takmer 14-tisíc detí, ktoré Rusko nelegálne deportovalo, sa na Ukrajinu doteraz vrátilo len 123 detí.

Za uplynulý deň zomrelo na Ukrajine ďalších 720 ruských vojakov, od začiatku vojny tak straty na životoch v radoch ruských ozbrojených síl stúpli na viac ako 121-tisíc.

Viacerí ukrajinskí vládni predstavitelia odstupujú z funkcií v spojitosti s korupciou a škandálom pri zabezpečovaní potravín pre vojakov. Zo svojho postu odstúpil námestník ministra obrany Viačeslav Šapovalov, ktorý mal na starosti logistickú podporu armády.

Podľa medializovaných informácií bol prepustený za prijímanie úplatkov pri nákupe elektrických generátorov. Ukrajinské ministerstvo obrany tiež čelilo kritike za nákup potravín pre vojakov za vysoké ceny.

Foto
V dôsledku vojny zahynulo na Ukrajine už takmer 460 detí / TASR

O svojom uvoľnení z funkcie informoval aj šéf prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko, ktorý pre vlastné potreby použil auto určené na humanitárne misie a záchranu obyvateľov z bojových zón. Čelil tiež kritike za prekračovanie svojich právomocí a účasť na politických aktivitách.

Zelenskyj oznámil zmeny v ukrajinskej vláde, v regionálnych úradoch a bezpečnostných zložkách v reakcii na obvinenia z korupcie. Zelenskyj boj proti korupcii sľuboval aj počas svojej prezidentskej kampane v roku 2019. Ďalšie prezidentské voľby sa majú na Ukrajine konať na budúci rok.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre