Vojna na Ukrajine: Vyšetrovatelia objavili v meste Izium masový hrob

EurópaVojna na Ukrajine

Len nedávno bola oblasť oslobodená spod ruskej okupácie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že v meste Izium, ktoré len nedávno oslobodila domáca armáda spod ruskej okupácie, sa našiel masový hrob. Počet nájdených tiel či príčinu ich smrti však nešpecifikoval.

„Môžem povedať, že tu (v Iziume) je jedno z najväčších pohrebísk, na ktorom sa nachádza viac ako 440 hrobov,“ uviedol predstaviteľ miestnej polície Serhij Bolvinov.

Dodal, že všetky telá z masového hrobu budú exhumované a prevezené na forenznú expertízu v rámci úsilia ukrajinskej prokuratúry zhromaždiť dôkazy o podozreniach z páchania vojnových zločinov. Príčina smrti pochovaných ľudí tak bude stanovená počas vyšetrovania.

Zelenskyj prirovnal Izium k mestám Buča a Mariupol, ktoré sa stali symbolmi zverstiev spáchaných počas ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko musí podľa jeho slov niesť zodpovednosť za túto vojnu.

Galéria k článku

Bojovalo sa v Chersonskej oblasti, kde ukrajinské ozbrojené sily zničili základňu ruských okupantov v Novej Kachovke.

Na Ukrajine sa robil prieskum, z ktorého vyplynulo, že približne 87 percent Ukrajincov je proti akýmkoľvek územným ústupkom Rusku, a to aj v prípade, že by to znamenalo predĺženie vojny. Tá trvá už takmer sedem mesiacov.

Prieskum sa konal v čase, keď sa ukrajinským silám v rámci úspešnej protiofenzívy podarilo znovu dobyť viaceré mestá a dediny v Charkovskej oblasti. Táto skutočnosť vzbudila nádeje mnohých Ukrajincov ohľadom ďalších možných územných ziskov pred začiatkom zimy. Napriek protiofenzíve ovládajú ruské jednotky naďalej približne 20 percent ukrajinského územia.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre