Vojna na Ukrajine: V okupovaných oblastiach sa začali referendá o pripojení k Rusku

EurópaVojna na Ukrajine

V tejto súvislosti bola vyhlásená čiastočná mobilizácia.

V štyroch okupovaných ukrajinských regiónoch sa dnes začali referendá o ich pripojení k Rusku. Konajú sa v samozvaných republikách na východe krajiny – Doneckej a Luhanskej a v okupovaných častiach Chersonskej a Záporožskej oblasti.

Pozorovatelia považujú za nepravdepodobné, že uponáhľané hlasovanie by mohlo byť úspešné a spravodlivé. Navyše kvôli rozsiahlemu presídleniu od začiatku vojny sú databázy voličov neaktuálne. Napríklad v Chersonskej oblasti odišla od začiatku invázie približne polovica obyvateľov.

V súvislosti s referendami vyhlásilo Rusko čiastočnú mobilizáciu. Armáda uviedla, že počas prvého dňa sa do bojov na Ukrajine dobrovoľne prihlásilo najmenej 10-tisíc záložníkov, ktorí sa dostavili do odvodových stredísk skôr, než im bol doručený povolávací rozkaz.

Foto
V štyroch regiónoch sa začali referendá o pripojení k Rusku / TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Rusov, aby odolali mobilizácii, ktorá už vyvolala protesty aj odchody mužov v brannom veku z Ruska.

„Už teraz ste spolupáchateľmi všetkých týchto zločinov, vrážd a mučenia Ukrajincov. Pretože ste mlčali. Pretože (stále) mlčíte. A teraz je čas, aby ste si vybrali, pre mužov v Rusku je to voľba medzi tým, či zomrieť alebo žiť, či sa stať mrzákom alebo si uchovať zdravie... Pre ženy v Rusku ide o voľbu toho, či navždy stratiť svojich manželov, synov, vnukov, alebo či sa ich ešte snažiť ochrániť pred smrťou, vojnou, pred jedným človekom (Putinom),“ uviedol Zelenskyj.

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov informoval, že množstvo Ukrajincov, oslobodených v rámci výmeny zajatcov, vykazuje známky mučenia. Ide o najrozsiahlejšiu výmenu zajatcov od začiatku invázie.

 

Zdroj: TASR

Komentáre