Vojna na Ukrajine: Vagnerovci začali sťahovať svoje jednotky z Bachmutu

EurópaVojna na Ukrajine

Terčom útokov bol Kyjev.

Ruská žoldnierska Vagnerova skupina začala dnes so sťahovaním svojich vojakov z pozícií vo východoukrajinskom meste Bachmut. Jej šéf Jevgenij Prigožin opakovane hrozil stiahnutím vojsk, dôvodom mal byť jeho spor s ruskou armádou a vojenským velením pre údajne nedostatočné zásobovanie vagnerovcov muníciou.

Prigožin informoval aj o úplnom dobytí mesta ešte v sobotu (20.5.). Ukrajina však tieto tvrdenia odmieta ako nepravdivé. O Bachmut sa viedli prudké boje napriek tomu, že podľa vojenských analytikov nemá reálnu strategickú hodnotu. Moskva uviedla, že jeho dobytie jej umožní ďalší postup do priemyselného regiónu Donbas.

Foto
Situácia v okolí mesta Bachmut je napätá / TASR

Terčom ruských útokov bolo ukrajinské hlavné mesto Kyjev. Ukrajinská armáda oznámila, že zostrelila až 36 útočných dronov iránskej výroby.

„Nepriateľ pokračoval v terorizovaní Ukrajiny odpálením 36 šáhidov. Žiaden z nich nezasiahol svoj cieľ,“ povedal prezident Volodymyr Zelenskyj.

Drony boli zostrelené aj nad anektovaným ukrajinským Krymským polostrovom. Ruskom dosadený gubernátor Sergej Axionov uviedol, že k obetiam na životoch nedošlo.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak vyhlásil, že ukrajinská protiofenzíva sa už začala:

„Protiofenzíva trvá už niekoľko dní, je to intenzívna vojna pozdĺž 1500-kilometrovej hranice, ale akcia sa začala. Nechceme udrieť na ruské územie, použijeme zbrane, ktoré ste nám poskytli, aby sme zacielili na ruské pozície na územiach okupovaných Moskvou vrátane Donbasu a Krymu.“

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre