Vojna na Ukrajine: Veľká časť územia hlavného mesta je bez elektriny

EurópaVojna na Ukrajine

Problémy mali aj iné oblasti krajiny.

Po včerajších (23. 11.) ruských útokoch na Ukrajinu je bez dodávok elektriny ešte stále 70 percent územia Kyjeva. Dodávky vody boli v meste zatiaľ obnovené len na ľavom brehu rieky Dneper.

Primátor Kyjeva Vitalij Kličko uviedol, že energetici vyvíjajú maximálne úsilie, aby obnovili dodávky elektriny v plnom rozsahu. Obyvateľov však upozornil, že to bude závisieť od obnovenia rovnováhy v energetickom systéme celej krajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že útoky mali najzávažnejšie dôsledky práve pre hlavné mesto.

Útoky však postihli aj iné mestá. V Ľvove a ďalších oblastiach sa už podarilo obnoviť dodávky elektriny aj vody. Podobná situácia je aj v Odeskej, Záporožskej a Ternopiľskej oblasti.

Foto
Útoky zasiahli viaceré oblasti krajiny / TASR

Počas včerajšieho dňa podniklo Rusko masívnu vlnu raketových útokov na obytné budovy a energetickú infraštruktúru na celej Ukrajine. Len na Kyjev vypálilo 30 riadených striel, z toho 20 zneškodnila ukrajinská protivzdušná obrana. Pri útokoch zahynulo sedem ľudí a približne 36 osôb sa zranilo.

V dôsledku vzdušných útokov boli od energetickej siete odpojené aj všetky tri jadrové elektrárne, ktoré sú stále pod kontrolou Kyjeva. V Rivnenskej, Juhoukrajinskej a Chmeľnyckej elektrárni sa aktivovala havarijná ochrana.

 

Zdroj: TASR

Komentáre