Vojna na Ukrajine: Výbuch muničného skladu na Kryme poškodil železničnú trať

EurópaVojna na Ukrajine

Explózie bolo počuť aj v Simferopole.

Včera (16. 8.) ráno vybuchol na severe Ruskom anektovaného Krymského polostrova muničný sklad. Výbuch spôsobil poškodenie železničnej trate. Vlaky z Krasnodarského kraja budú jazdiť len po dedinu Vladyslavivka. Cestujúci do ďalších staníc budú môcť pokračovať v ceste autobusmi.

Ruské ministerstvo obrany hovorí o incidente ako o požiari v dočasnom muničnom sklade v areáli vojenského útvaru a následných detonáciách. Ukrajinské vedenie sa neprihlásilo k zodpovednosti ani za jeden z útokov na Kryme, ale jej predstavitelia viackrát pripustili, že by do nich mohli byť zapletené prokyjevské sily. K prerušeniu dodávok elektrickej energie údajne nedošlo.

Výbuchy boli hlásené aj na ďalšom mieste ukrajinského polostrova. K explóziám došlo južne od tamojšej metropoly Simferopol. Najnovšie výbuchy a čierny dym hlásili na vojenskej leteckej základni v osade Hvardijske, teda asi v strednej časti Krymu.

Foto
Na Kryme vybuchol muničný sklad / TASR

Bojovalo sa v Žytomyrskej oblasti, kde Rusko podniklo raketový útok. Strela bola podľa gubernátora oblasti odpálená z Bieloruska a incident si nevyžiadal obete. Bieloruská monitorovacia skupina Belaruski Hajun, ktorá sleduje pohyb ruských vojakov na území Bieloruska, podľa BBC poznamenala, že odpálenie rakety mohlo byť súčasťou cvičenia, ktoré bieloruskí a ruskí vojaci spoločne podnikajú v oblasti.

Cez Krymský most prúdi do Ruska rekordný počet vozidiel. Naznačuje to, že istý počet Rusov, ktorí sa do regiónu nasťahovali po ruskej anexii v roku 2014, odtiaľ teraz uteká. Zjavný pohyb ľudí nastal po tom, čo sa zistilo, že na polostrove vybuchol sklad munície.

Ukrajinu vo štvrtok (18. 8.) a v piatok (19. 8.) navštívi generálny tajomník OSN António Guterres. Stretne sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

 

Zdroj: TASR

Komentáre