Vojna na Ukrajine: Vyše pol milióna obyvateľov Charkovskej oblasti sa ocitlo bez tepla

EurópaVojna na Ukrajine

Washington poskytne Kyjevu pomoc za 1,25 miliardy dolárov.

Ruské jednotky opäť podnikli rozsiahly útok na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Viac ako 500-tisíc obyvateľov Charkovskej oblasti je bez dodávok tepla. Ich počet sa zvýšil, keďže počas sviatkov to bolo zhruba 300-tisíc ľudí. Vojenská administratíva Charkovskej oblasti doplnila, že v obci Dvorična zomrel civilista po tom, čo ruské sily tam zhodili výbušninu.

Kyjev tvrdí, že Kremeľ za uplynulých 24 hodín prišiel o 2010 vojakov, 7 tankov, 22 obrnených bojových vozidiel pechoty a 44 delostreleckých systémov. Ukrajinský generálny štáb uviedol, že počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa od prepuknutia vojny zvýšil na 787 940 osôb. Moskva odvtedy stratila 9663 tankov, 20 003 obrnených bojových vozidiel pechoty a 21 494 delostreleckých systémov.

Foto
Rusko pokračuje v útokoch na Ukrajinu (Ilustračná fotografia) / TASR

Ukrajina dostala vyše 150 miliónov eur od Dánska, Francúzska a Litvy na financovanie obrannej priemyselnej základne. Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov spresnil, že Dánsko poskytlo 111 miliónov eur, Francúzsko im dalo 29 miliónov a Litva 10 miliónov eur:

„Tieto prostriedky podporia predovšetkým výrobu rakiet, bezpilotných lietadiel a delostreleckých systémov.“

Výrobu ukrajinských zbraní a vojenskej techniky podľa dánskeho modelu bude financovať aj Nórsko. Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že Spojené štáty poskytnú Ukrajine nový balík vojenskej pomoci za takmer 2,5 miliardy dolárov. Ide o okamžité aj dlhodobé dodávky najmä systémov protivzdušnej obrany a delostreleckých granátov.

Washington poskytne Kyjevu pomoc za 1,25 miliardy dolárov zo zásob ministerstva obrany aj 1,22 miliardy dolárov prostredníctvom programu USAI (Ukraine Security Assistance Initiative), ktorá patrí pod Pentagón. Americká vláda prostredníctvom neho objednáva vojenskú techniku pre Ukrajinu od zbrojárskych firiem.

Biden povedal, že sú to posledné dostupné prostriedky v rámci tohto programu pridelené Kongresom prostredníctvom dodatku, ktorý podpísal v apríli:

„Nariadil som svojej administratíve, aby čo najrýchlejšie pokračovala v poskytovaní čo najväčšieho množstva pomoci Ukrajine.“

Balík zahŕňa stiahnutie staršej americkej techniky z prevádzky, jej rýchle doručenie na Ukrajinu a vďaka ďalšej výrobe podporu zbrojného priemyslu Spojených štátov. Zároveň doplnil, že na jeho pokyn budú USA po zvyšok jeho pôsobenia v úrade neúnavne pracovať na posilnení pozície Ukrajiny vo vojne.

 

Zdroj: TASR/SITA

 

Komentáre