Vojna na Ukrajine: Z Charkovskej oblasti bolo pre ruské útoky evakuovaných tisíce civilistov

EurópaVojna na Ukrajine

Moskva dobyla už 12 obcí.

Po pozemnom útoku ruských jednotiek muselo svoje domovy v Charkovskej oblasti opustiť takmer 10-tisíc ľudí.

„Celkovo bolo evakuovaných 9907 ľudí,“ uviedol tamojší gubernátor Oleh Synehubov s tým, že ukrajinské ozbrojené sily odrazili v noci na sobotu (18.5.) dva pokusy o prienik.

Útok sa odohral ešte pred viac ako týždňom a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že to môže byť iba prvá vlna rozsiahlejšej ofenzívy.

Foto
Rusko cieli aj na mesto Vovčansk, ktoré je od hraníc vzdialené len päť kilometrov / TASR

Pri ruskom bombovom útoku v piatok (17.5.) prišli o život najmenej tri osoby a ďalších 28 je zranených, potvrdil to charkovský starosta Ihor Terechov. Moskva v piatok tiež informovala, že v Charkovskej oblasti oslobodila už 12 obcí. Rusko cieli aj na mesto Vovčansk, ktoré je od hraníc vzdialené len päť kilometrov.

„V oblasti mesta Vovčansk si ukrajinské jednotky posilňujú obranu,“ dodal Synehubov.

Ruský prezident Vladimir Putin počas piatkovej (17.5.) návštevy Číny označil ofenzívu v Charkovskej oblasti za odpoveď na ukrajinské ostreľovanie ruských pohraničných oblastí. Dodal tiež, že aktuálne nie je v pláne dobyť samotné mesto Charkov, ruskí vojaci tam postupujú prísne podľa plánu. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte predtým uviedol, že ukrajinským jednotkám sa podarilo stabilizovať situáciu na severe Charkovskej oblasti. Ruské jednotky tam však postúpili asi o desať kilometrov. Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) dobylo Rusko počas novej ofenzívy od 9. do 15. mája spolu 278 štvorcových kilometrov ukrajinského územia.

Zelenskyj tiež kritizuje zákaz, ktorý Kyjevu znemožňuje používať zbrane poskytnuté Západom na útoky na ruské územie. Británia a USA však v uplynulých dňoch naznačili, že by sa tieto obmedzenia mohli zmierniť. Rusko má podľa neho výhodu v tom, že zo svojho územia môže strieľať na akékoľvek ukrajinské zbrane.

„S ich systémami, ktoré sa nachádzajú na území Ruska, nemôžeme nič urobiť pomocou západných zbraní,“ dodal ukrajinský prezident.

Dodal tiež, že Ukrajina zároveň potrebuje viac vojakov, aby sa posilnila celková morálka.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre