Vojna na Ukrajine: Z Odesy vyplávala prvá loď s nákladom obilnín

EurópaVojna na Ukrajine

Umožnila to dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou.

Z ukrajinského prístavu Odesa vyplávala dnes ráno loď s nákladom ukrajinských obilnín. Ide o prvú loď, ktorá prepravuje obilie z Ukrajiny na základe dohody sprostredkovanej Tureckom a OSN.

Nákladná loď Razoni sa plaví pod vlajkou Sierry Leone, je naložená kukuricou a smeruje do Libanonu. Do ústia Bosporu by mala doraziť zajtra (2. 8.) okolo poludnia. Ďalšie konvoje lodí ju budú nasledovať, pričom budú rešpektovať námorný koridor a dohodnuté formality v súlade s dohodou. Tá je prvým významným dokumentom týkajúcim sa Ruska a Ukrajiny od začiatku konfliktu. Jej cieľom je zmierniť celosvetovú potravinovú krízu spôsobujúcu prudký nárast cien v niektorých najchudobnejších krajinách sveta.

Foto
Ide o prvú loď, ktorá prepravuje obilie z Ukrajiny na základe dohody sprostredkovanej Tureckom a OSN / TASR

Boje na Ukrajine však aj napriek tejto dohode pokračujú. Pri útoku na mesto Mykolajiv zahynul v nedeľu (31. 7.) zakladateľ a majiteľ jednej z najväčších ukrajinských poľnohospodárskych spoločností Olexij Vadaturskyj.

„Olexij toho urobil veľa pre Mykolajivskú oblasť, pre Ukrajinu. Jeho prínos k rozvoju poľnohospodárskeho a lodiarenského priemyslu je neoceniteľný,“ uviedol gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim.

Zároveň informoval, že Vadaturskyj zahynul spolu so svojou manželkou Rajisou v ich spoločnom dome v Mykolajive. Podľa starostu mesta išlo pravdepodobne o doposiaľ najsilnejšie ostreľovanie mesta od začiatku vojny.

Päť ľudí utrpelo zranenia pri útoku bezpilotným lietadlom na ruskú flotilu v prístavnom meste Sevastopoľ na polostrove Krym. K útoku prišlo v deň, keď si Rusko pripomína Deň námorníctva – štátny sviatok, ktorý sa každoročne oslavuje poslednú júlovú nedeľu. Z bezpečnostných dôvodov boli zrušené všetky podujatia, ktoré sa mali konať pri príležitosti tohto sviatku.

 

Zdroj: TASR

Komentáre