Zmenu čaká aj Maďarsko a Česká republika.
Ukrajina od 1. januára 2025 zastaví prevádzku ropovodu Družba, ktorý zásobuje Maďarsko, Českú republiku a Slovensko ruskou ropou. Povedal to poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.
Podľa Podoľaka odstavením vedení a vylúčením ruských nosičov energie príde Moskva o svoj najlepší trh:
„Európa bola spoľahlivý a dobrý trh, Rusi na ňom najviac zarábali. Všetci v Európe teraz pracujú na tom, aby Rusko nehralo silnú rolu na kontinente.“
V prípade ropovodu Družba Podoľak nepovedal, že by sa ním nemohla prepravovať ropa iného ako ruského pôvodu. Kým to nebude jasné, treba jeho slová chápať tak, že ropovod bude úplne odstavený. Ak sa tak stane, môže byť narušená bezpečnosť dodávok ropy v Maďarsku, keďže ropu je možné okrem ropovodu Družba dovážať iba prostredníctvom jadranského ropovodu z Chorvátska.
„Energetickú bezpečnosť Maďarska nemožno zaručiť bez ruského plynu. To nie je vecou ideológie, ale fyziky a matematiky. Dnes si takéto vyhlásenie v Európe vyžaduje určitú odvahu, ale Maďarsko je spokojné s energetickou spoluprácou s Ruskom, ktorá je jedným z kľúčov k energetickej bezpečnosti krajiny,“ napísal Szijjártó po stretnutí s generálnym riaditeľom ruskej energetickej spoločnosti Gazprom Alexejom Millerom.
Ukrajinská armáda vo štvrtok (29.9.) potvrdila, že pilot jednej zo stíhačiek F-16 od západných spojencov zahynul pri odrážaní ruského útoku.
„Spojenie s jedným z lietadiel bolo stratené, keď sa blížilo k ďalšiemu cieľu. Ako sa neskôr ukázalo, lietadlo havarovalo, pilot zahynul,“ uviedla ukrajinská armáda. Pilota neidentifikovala.
Ukrajinské vzdušné sily však oznámili, že v pondelok (26.8.) pri odrážaní ruského útoku zahynul pri havárii jeden z jej pilotov Olexij Mes. Dodávku prvých stíhačiek F-16 od západných spojencov na Ukrajinu oznámil začiatkom augusta ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Celkový počet týchto strojov, ktorými Kyjev v súčasnosti disponuje, nie je známy. Zahraničný týždenník však začiatkom augusta uviedol, že Ukrajina zatiaľ dostala desať stíhačiek F-16.
Počas štvrtkového ruského ostreľovania mesta Kosťantynivka v čiastočne okupovanej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny prišla o život najmenej jedna osoba a ďalších šesť utrpelo zranenia. Oznámil to tamojší gubernátor Vadym Filaškin. Kosťantynivka leží len niekoľko kilometrov od frontovej línie, pričom podľa Filaškina je jedným z najostreľovanejších miest v Doneckej oblasti.
„Pod nepriateľskou paľbou je takmer každý deň,“ uviedol ukrajinský gubernátor.
Pri ruskom ostreľovaní tam bolo podľa jeho slov poškodených aj päť obytných budov, jeden rodinný dom a auto. Časť Doneckej oblasti ovládajú už od roku 2014 proruskí separatisti. Rusko zároveň predvlani nezákonne — po sporných referendách — anektovalo jednak Doneckú, ale tiež Luhanskú, Záporožskú aj Chersonskú oblasť, hoci tieto ukrajinské územia nemá plne pod kontrolou.
Ukrajinské úrady nedávno v Doneckej oblasti nariadili rozsiahle povinné evakuácie, keďže ruské sily postupujú smerom k logistickému uzlu Pokrovsk, kde pred vojnou žilo asi 60-tisíc ľudí.
Pri ďalších nočných ruských útokoch na ukrajinskú Sumskú oblasť sa zranilo najmenej deväť ľudí. Moskva pri útoku použila najmä drony, pričom sa zamerala na viaceré ukrajinské regióny. Informovali o tom miestne úrady a ukrajinské vzdušné sily. Letecký útok na mesto Sumy na severovýchode Ukrajiny okrem viacerých zranení spôsobil aj požiar. Regionálne úrady obyvateľov vyzvali, aby zostali vnútri a zatvorili okná.
Drony zasiahli priemyselný objekt aj v susednej Poltavskej oblasti. Miestny gubernátor Filip Pronin uviedol, že na mieste nie sú žiadni zranení. Ukrajinské vzdušné sily taktiež ozrejmili, že v noci zostrelili 12 ruských dronov. Celkovo ich Rusko vypustilo 18, pričom štyri sa podľa Ukrajiny zrútili samy.
Protivzdušná obrana zasahovala v piatich ukrajinských oblastiach. Okrem bezpilotných lietadiel Rusko pri útoku použilo aj balistickú raketu Iskander-M.
Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj vo štvrtok uviedol, že strávil niekoľko dní na fronte v okolí mesta Pokrovsk na východe Ukrajiny, kde ukrajinská armáda čelí náporu ruských síl.
„Boje sú mimoriadne náročné,“ napísal Syrskyj s tým, že Rusko vrhá do útokov všetko, čo môže, a snaží sa prelomiť ukrajinskú obranu.
Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl priblížil, že najintenzívnejšie boje sa uskutočňujú v okolí dediny Krasnyj Jar, asi 10 kilometrov od mesta Pokrovsk. Dodal, že Rusko zintenzívnilo útoky aj na východnom okraji dediny Hrodivka.
Mesto Pokrovsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny je kľúčovým logistickým centrom ukrajinskej armády.Volodymyr Zelenskyj v stredu uznal, že situácia v okolí Pokrovska je mimoriadne zložitá. Podľa neho tam Rusko sústreďuje svoje najväčšie úsilie aj počet síl.
Zdroj: TASR