Vojna na Ukrajine: Zelenskyj navštívil oslobodené mesto Izium

EurópaVojna na Ukrajine

Vojakom sa poďakoval za úsilie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij vycestoval na územie mesta Izium na východe krajiny, ktoré bolo nedávno oslobodené spod ruskej okupácie. Stretol sa s vojakmi, ktorým sa poďakoval za ich úsilie pri opätovnom dobývaní zabratého územia. Pred budovou vypálenej radnice bola vztýčená ukrajinská vlajka.

Ruské sily sa stiahli zo zničeného mesta Izium v Charkovskej oblasti minulý týždeň. Ukrajinským silám sa v rámci protiofenzívy na východe podarilo v priebehu niekoľkých dní dosiahnuť značný pokrok a znova získať mnohé tamojšie mestá a dediny vrátane Kupjanska či Balaklije.

Foto
Zelenskyj navštívil oslobodené mesto Izium / TASR

Boje však naďalej pokračujú. Ruské ozbrojené sily vypálili osem striel na mesto Kryvyj Rih s cieľom prerušiť zásobovanie vodou. Poškodené vodné diela spôsobili stúpnutie hladiny v rieke Inhulec, čo vážne ohrozuje mesto.

„Dnes ruskí vojaci poslali maximálny počet zbraní na vodné diela. Cieľ je jasný - pokus o vytvorenie núdzovej situácie. Pre nich nie je dôležité, či ľudia zostanú bez vody alebo či mesto bude zatopené. Služby už odstraňujú následky raketových úderov a samospráva koordinuje práce na mieste. Hlavné je, že medzi civilným obyvateľstvom nie sú žiadne obete. Ostatné napravíme,“ uviedol zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko.

Po ústupe nechávajú ruskí vojaci za sebou zdevastované dediny a mestá. Do niektorých sa však vracajú. Napríklad do mesta Kreminna v Luhanskej oblasti. Strhávali tam ukrajinské vlajky vyvesené miestnymi partizánmi. Podobná situácia sa odohrala aj v meste Svatove.

 

Zdroj: TASR

Komentáre