Vojna na Ukrajine: Zelenskyj odvolal veliteľa ozbrojených síl

EurópaVojna na Ukrajine

Nahradí ho Olexandr Syrskyj.

Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj skončil vo svojej funkcii. Odvolal ho prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý zároveň oznámil, že ho nahradí doterajší veliteľ pozemných síl Olexandr Syrskyj. Zalužnému tiež navrhol, aby bol naďalej súčasťou snáh Ukrajiny o porážku ruských síl.

Spor medzi Zalužným a prezidentom podľa médií prepukol vlani na jeseň, keď bývalý veliteľ priznal, že boje na Ukrajine uviazli na mŕtvom bode. Zelenskyj však odmietol, že by bol tento rozhovor predmetom sporu.

Generál Zalužnyj sa v prvých dňoch invázie v roku 2022 významne podieľal na obrane Kyjeva a na znovuzískaní území na východe a juhu Ukrajiny. Medzi obyvateľstvom je vnímaný ako vojnový hrdina a podľa prieskumov verejnej mienky je populárnejší ako prezident.

Prezident po odvolaní veliteľa vyzval nové velenie armády, aby vypracovalo novú stratégiu boja proti ruskej invázii:

„Mali by sme mať k dispozícii realistický a podrobný akčný plán pre ozbrojené sily Ukrajiny na rok 2024. S prihliadnutím na reálnu aktuálnu situáciu na bojisku aj na ďalšie vyhliadky.“

Zelenskyj je presvedčený, že tento rok môže byť úspešný iba v prípade efektívnych zmien v základoch obrany, a teda v armáde.

Foto
Valerij Zalužnyj skončil vo funkcii veliteľa ozbrojených síl / TASR

Ruský prezident Vladimir Putin nevylúčil, že by sa mohli objaviť požiadavky na pričlenenie územia ukrajinskej Zakarpatskej oblasti späť k Maďarsku. Dodal však, že na schôdzkach s maďarským premiérom Viktorom Orbánom túto tému ani len nespomenuli.

Putin podotkol, že Ukrajina je umelý štát, ktorého rozsah určoval sovietsky diktátor Josif Stalin, pričom z jeho rozhodnutia k vtedajšej sovietskej republike Ukrajine po druhej svetovej vojne pričlenili aj maďarské územia.

Prezident zároveň uviedol, že Rusko nedosiahlo svoje ciele vo vojne proti Ukrajine a že Moskva bola v roku 2014 nútená vziať Krym pod svoju ochranu. Doplnil, že Ukrajina začala vojnu a cieľom Ruska je ju ukončiť. V mediálnom rozhovore zopakoval všetky známe naratívy ruskej propagandy, vrátane tých, ktoré súvisia s vojnou na Ukrajine. Putin zároveň v rozhovore obvinil Ukrajinu z neochoty rokovať.

Ukrajina a Rusko si včera (8.2.) vymenili po 100 vojnových zajatcoch, pričom výmenu sprostredkovali Spojené arabské emiráty. Prepustených ruských vojakov prepravia vojenským dopravným lietadlom vzdušných a kozmických síl do Moskvy na liečenie a rehabilitáciu v zdravotníckych zariadeniach ruského ministerstva obrany. Ukrajinská strana o výmene zajatcov zatiaľ neinformovala.

 

Zdroj: TASR

Komentáre