Vojna na Ukrajine: Zelenskyj podpísal zákon o znížení mobilizačného veku

EurópaVojna na Ukrajine

Rusko útočilo na mesto Dnipro.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera (2.4.) podpísal zákon, ktorý znižuje vek pre odchod do armády z 27 na 25 rokov. Ukrajina aktuálne čelí nedostatku vojakov vo vojne proti Rusku.

Návrh bol schválený už koncom mája minulého roka, predložil ho rezort obrany. Zelenskyj s podpísaním zákona váhal a požadoval tiež detailný plán armády. Ten mal objasniť nasadenie nových odvedencov, ktorí mali nahradiť vojakov z bojiska, kde sú už od začiatku ruskej invázie.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Podľa ukrajinského ministestva obrany už odvodový vek, ktorý je určený na 27 rokov, nie je potrebný za vojnového stavu. Spôsobovať to má zbytočné výdavky a neumožňuje tiež mobilizáciu ľudí mladších ako 27 rokov. Počas decembra sa Zelenskyj vyjadril, že ukrajinské ozbrojené sily chcú zmobilizovať vyše pol milióna brancov. Ukrajinci vnímajú systém odvodov do armády za nespravodlivý a často skorumpovaný.

Po ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Dnipro hlásia 18 zranených, medzi nimi aj 5 detí. Podľa gubernátora Dnepropetrovskej oblasti Serhija Lysa sú mimo ohrozenia života. Rakety však zasiahli materskú školu, vysokú školu a podnik. Zelenskyj preto vo svojom večernom príhovore vyhlásil odvetu:

„Je dôležité, aby ruskí teroristi dostali odpoveď na ich útoky.“ 

Upozornil tiež na väčšiu medzinárodnú pomoc pri posilňovaní protivzdušnej obrany Ukrajiny.

„Systémy protivzdušnej obrany, ktoré existujú vo svete, nesmú len tak zostať zapadnuté prachom niekde na základniach, keď by mohli zachrániť tisíce životov pred ruským terorom,“ uviedol Zelenskyj.

Rusko počas uplynulého piatku (29.3.) uskutočnil masívny vzdušný útok na Ukrajinu. Protivzdušnej obrane sa podarilo zostreliť 84 z 99 riadených striel a dronov. Ruskej armáde sa však podarilo zasiahnuť infraštruktúru pri meste Dnipro.

 

Zdroj: TASR

Komentáre