Vojna na Ukrajine: Zelenskyj vyzval predstaviteľov, aby nehovorili o vojenských taktikách Kyjeva

EurópaVojna na Ukrajine

Vynášanie informácii považuje za nezodpovedné.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval predstaviteľov krajiny, aby verejne nehovorili o vojenských taktikách Kyjeva. Vynášanie takýchto informácií je podľa neho úprimne nezodpovedné.

„Vojna rozhodne nie je časom na namyslenosť a hlasné vyhlásenia. Čím menej podrobností o našich obranných plánoch prezradíte, tým lepšie to bude pre ich realizáciu,“ uviedol prezident.

Dodal, že ak chcú predstavitelia zabezpečiť víťazstvo pre Ukrajinu, mali by si byť vedomí svojej zodpovednosti za každé slovo, ktoré povedia o vojenských taktikách Kyjeva. Svoju výzvu adresoval najmä štátnym a vojenským predstaviteľom, ale aj ľuďom, ktorí komentujú udalosti na fronte.

Po tohtotýždňovej sérii výbuchov na Kryme, pri ktorých bola vážne poškodená ruská letecká základňa, povedali nemenovaní ukrajinskí predstavitelia pre americké denníky, že za útoky je zodpovedný Kyjev. Ukrajinská armáda sa však k zodpovednosti za explózie neprihlásila.

Foto
Vynášanie informácií o vojenských taktikách považuje Zelenskyj za nezodpovedné / TASR

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Malyarová povedala, že bezpečnostné služby začali vyšetrovanie jedného z prípadov, keď predstavitelia Ukrajiny hovorili o vojenských taktikách s novinármi:

„Takýto únik narúša plány ukrajinských ozbrojených síl, pretože nepriateľ prispôsobuje svoje akcie a používa tieto informácie proti nám.“

Ukrajinské úrady chcú ešte pred zimou evakuovať dve tretiny obyvateľov z oblastí, ktoré Kyjev ovláda v Doneckej oblasti. Je to sčasti pre obavy, že v dôsledku poškodenej infraštruktúry nebude možné zabezpečiť vykurovanie.

Rusko a Ukrajina sa opäť obviňujú z útokov na Záporožskú jadrovú elektráreň. Ukrajinský jadrový úrad Enerhoatom uviedol, že ostreľovanie poškodilo niekoľko senzorov radiácie. Najnovšie útoky podľa neho zasiahli blízke okolie jedného zo šiestich reaktorov. Obavy z možnej katastrofy vyjadril šéf proruskej oblastnej samosprávy, ukrajinský prezident aj generálny tajomník OSN António Guterrres.

 

Zdroj: TASR

Komentáre