Vojna na Ukrajine: Znepriatelené krajiny si vymenili takmer 300 zajatcov

EurópaVojna na Ukrajine

Prepustili aj zahraničných vojakov.

Medzi Ukrajinou a Ruskom došlo k doposiaľ najväčšej výmene zajatcov, ktorá zahŕňala takmer 300 ľudí. Rusko získalo 55 zajatcov vrátane bývalého ukrajinského poslanca a Putinovho spojenca Medvedčuka, ktorý bol na Ukrajine obvinený z vlastizrady. Ukrajine sa podarilo oslobodiť 215 ľudí, väčšinou zajatých po tom, čo ruská armáda dobyla mesto Mariupol.

„Pre našu krajinu a celú našu spoločnosť to je jasné víťazstvo. Hlavné je, že 215 rodín uvidí svojich milovaných doma a v bezpečí,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Foto
Medzi Ruskom a Ukrajinou došlo k najväčšej výmene zajatcov / TASR

Zároveň sa poďakoval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi za pomoc, ktorú pri výmene poskytol. V rámci výmeny prišlo aj k prepusteniu desiatich zahraničných vojnových zajatcov vrátane piatich Britov a dvoch Američanov. Zelenskyj dodal, že táto rozsiahla výmena bola vopred dohodnutá, pričom prípravy na ňu boli dlhé a intenzívne.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v krajine čiastočnú mobilizáciu pred uskutočnením referend v štyroch ukrajinských oblastiach o ich pričlenení k Rusku. Toto rozhodnutie však v krajine vyvolalo vlnu nesúhlasu a protestov. Demonštrácie sa konali v najmenej 38 ruských mestách. Ide o najväčšie protesty od začiatku invázie na Ukrajine. Moskovská prokuratúra upozornila, že účasť na protestoch a nepovolených hromadných podujatiach je trestným činom, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až do 15 rokov. V tejto súvislosti už zatkli viac ako 1300 protestujúcich.

 

Zdroj: TASR

Komentáre