Vojna na Ukrajine: Znepriatelené strany hlásia vysoký počet obetí v Bachmute

EurópaVojna na Ukrajine

Boje v meste pokračujú.

Rusko i Ukrajina hlásia stovky zabitých vojakov na strane nepriateľa počas sobotňajšieho (11.3.) boja o mesto Bachmut. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho armáda zabila v Doneckej oblasti za posledný deň 220 ukrajinských vojakov. Podobné vysoké strany na strane ruskej armády hlásila aj Ukrajina.

Prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že za ostatný týždeň prišlo v Bachmute o život viac ako 1100 ruských vojakov a minimálne 1500 bolo zranených. Zničených bolo aj viac ako desať skladov munície.

„Útočné jednotky vagnerovcov postupujú z viacerých smerov, pokúšajú sa prelomiť obranné pozície našich vojakov a postúpiť do centra mesta. Naši obrancovia spôsobujú v ťažkých bojoch nepriateľovi značné straty,“ uviedla ukrajinská armáda.

V podobnom zmysle sa vyjadrila aj ruská žoldnierska skupina vagnerovcov, ktorá v tomto boji zohráva dôležitú rolu:

„Nepriateľ bojuje o každý meter; čím bližšie sme k centru mesta, tým sú boje ťažšie.“

Foto
V bojoch o Bachmut už padli stovky vojakov / facebook.com/zelenskiy.official

Podľa Ruska dobytie Bachmutu vytvorí medzeru v ukrajinskej obrane otvorí cestu k dobytiu celej Doneckej oblasti, čo je jedným z hlavných vojenských cieľov Ruska na Ukrajine.

Americký Inštitút pre štúdium vojny pritom ešte včera (12.3.) informoval, že ruský postup na Bachmut sa pravdepodobne zastavil a nič nenasvedčuje tomu, že by okupanti boli schopní dosiahnuť nejaký pokrok v ostatných dňoch. Podľa doterajších informácií vagnerovci majú pod kontrolou väčšinu východného Bachmutu a ukrajinské sily sú na západe, pričom rieka Bachmutka teraz predstavuje frontovú líniu.

Bitka o Bachmut je doposiaľ najdlhšou a najkrvavejšou v rámci viac než rok trvajúcej ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre