Voľby 2022: Kandidáti na primátora Liptovského Mikuláša majú riešenia na problémy samosprávy

SlovenskoArchívVoľby 2022

Niektorí z nich odpovedali na otázky Redakcie Spravodajstva Rádia Košice.

Spojené župné a komunálne voľby sa blížia. Volebné miestnosti sa otvoria v sobotu 29. októbra o 7.00 hod., pričom občanom budú k dispozícii do 20.00 hod. Výnimkou nie sú ani tie v Liptovskom Mikuláši. Tamojší obyvatelia si budú voliť aj primátora, a to spomedzi štyroch kandidátov, ktorým sme položili niekoľko otázok.  

Foto
Primátorom Liptovského Mikuláša sa chcú stať štyria kandidáti / TASR

Ján Blcháč, Ing., PhD., 63 r., primátor, Hlas – sociálna demokracia, Smer – sociálna demokracia

1. Ako by ste chceli skvalitniť dopravnú infraštruktúru vo vašom meste?

Dlhodobo máme vypracovaný živý dokument, ktorý popisuje technický stav mestských chodníkov a ciest. Slúži na to, aby sa cesty v meste a jeho častiach opravovali práve podľa ich technického stavu a nie straníckeho trička poslancov, ktorí pretláčajú k realizácii cesty vo svojej mestskej časti bez ohľadu na horší stav iných ciest. Takže tento dokument popisuje stav ciest v jednotlivých mestských častiach a zaraďuje ich do jednotlivých skupín od tých vo veľmi dobrom a dobrom stave, v nevyhovujúcom až havarijnom. Na základe tohto dokumentu sme pripravili časový harmonogram rekonštrukcií miestnych komunikácií. Podľa harmonogramu už mali byť k dnešnému dňu bezmála všetky zrekonštruované, táto jeseň už mala byť posledná, kedy mal v našom meste rozvoniavať asfalt veľkej obnovy miestnych komunikácií. Poslanci mestského zastupiteľstva však neschválili financovanie tejto veľkej komplexnej obnovy, preto zamašličkovaný projekt čaká na nové zastupiteľstvo. Mám ambíciu dotiahnuť pripravenú komplexnú rekonštrukciu ciest k realizácii, ale potrebujem k tomu aj tím poslancov, ktorí nebudú mesto brzdiť a budú robiť všetko pre jeho rozvoj. Budú spolupracovať a podporovať kvalitné rozvojové projekty, ako aj skvalitnenie dopravnej infraštruktúry. Ak sa rozhodnú ľudia v októbrových voľbách dať mi ako primátorovi svoj hlas a zakrúžkujú aj kandidátov z môjho tímu, rozpočet a rekonštrukcia mestských ciest podľa už dávno hotového harmonogramu bude to prvé, čo zastupiteľstvu predložím na schválenie.            

2. Ako by ste efektívnejšie dokázali čerpať eurofondy pre vaše mesto a na čo by ste ich využili?

Za ostatné štvorročné obdobie sa nám s tímom mojich spolupracovníkov podarilo získať pre naše mesto z eurofondov 6 miliónov eur, čo je veľmi pekné číslo. Zrealizovali sme vyše 70 eurofondových projektov a ďalšie sú v rôznych fázach rozpracovanosti, preto si myslím, že eurofondy čerpáme efektívne. K tomu sme ešte nedávno podpísali memorandum o spolupráci s tzv. Cyklokoalíciou, ide o tím odborníkov, ktorí nám budú pomáhať zvyšovať efektivitu čerpania zdrojov z EÚ na cyklochodníky a cyklistickú infraštruktúru. Túto problematiku máme podchytenú veľmi dobre.    

3. Čo považujete za najväčší problém vo vašom meste a ako by ste ho riešili?

Najväčším problémom mesta je tá poslanecká väčšina v mestskom zastupiteľstve, ktorá blokuje rozvojové projekty, bráni schváleniu úveru na uzatvorenie skládky odpadov, brzdí schválenie rozpočtu...Vyriešia to samotní obyvatelia v blížiacich sa voľbách, ja ako primátor k tomu kompetenciu nemám. Tiež ju mám len ako občan pri volebnej urne.           

4. Ako by ste eliminovali problém s neprispôsobivými občanmi vo vašom meste?

S problematikou marginalizovanej komunity v osade Hlboké pracujeme koncepčne a dlhodobo. Vyriešili sme bezpečnosť lokality – inštalovali sme kamerový systém, zaviedli sme miestnu občiansku poriadkovú službu, ktorá tu dohliada na poriadok, na preberanie dávok v hmotnej núdzi a dokonca aj na prechádzanie detí cez cestu v čase, keď idú do školy. Projekt sa výborne osvedčil, členovia hliadky dokonca spolupracujú s našou mestskou políciou. Tiež sme zaviedli požiarne hliadky, pretože sme v osade evidovali časté požiare kontajnerov a aj vďaka tomu sa výjazdy hasičov eliminovali. Pripomínam, že požiarnu hliadku si robia samotné deti – hravou formou sú vyškolené učiť svojich rodičov, ako nevysýpať horúci popol medzi smeti a podobne. Nedávno sme otvárali nové priestory moderného komunitného centra, ktoré je dôležitým zázemím pre prácu s neprispôsobivou skupinou obyvateľstva. Zabezpečili sme terénnu sociálnu prácu pre pomoc a poradenstvo, venujeme sa aj problematike ľudí bez domova, ktorým sú k dispozícii priestory v nocľahárni, terénne pracovníčky, no osvetu medzi nimi robia aj naši mestskí policajti.                   

5. Kde vidíte mesto v roku 2026?

Mojou víziou je naplno využiť všetky danosti, ktoré Liptovský Mikuláš má. Volebný program mňa a kandidátov na poslancov v mojom tíme je pre rozvoj Liptovského Mikuláša zostavený tak, aby sme ho stihli zrealizovať v období nasledujúcich štyroch rokov. Takže v roku 2026 by mal jednoznačne fungovať územný plán, ktorý umožní kvalitný rozvoj mesta – a zároveň – a to je dôležité, nová výstavba nebude obmedzovať život už zabývaným. V pláne máme aj ďalšie zveľaďovanie našej výšiny Háj‑Nicovô, takže o štyri roky by z tejto lokality mohlo byť o kúsok krajšie centrálne miesto pre oddych. Venovať sa budeme bytovej výstavbe, aby sme na sklonku funkčného obdobia uspokojili ďalšie stovky žiadateľov o nové byty a pokračovať budeme aj v rozširovaní cyklistickej siete na všetky strany – už dnes sa stávame centrom takejto siete na Liptove a chceme, aby v roku 2026 mohli cyklisti nabicyklovať v meste a jeho okolí o ďalšie kilometre navyše po nových úsekoch. Využijeme nové technológie a obnoviteľné zdroje pre vykurovanie mesta, aby sme znížili náklady obyvateľov – na tejto vízii už začíname pracovať, takže v roku 2026 vidím mesto vpredu. Zachováme mu status mesta pre všetkých, zeleného a moderného mesta, ktoré žije a kde sa dobre žije.

Lucia Cukerová, Ing., 45 r., ekonómka, nezávislá kandidátka

Kandidátka na primátora mesta Liptovský Mikuláš Lucia Cukerová nám do uzávierky nezaslala svoje odpovede.

Ján Laco, 40 r., podnikateľ, nezávislý kandidát

Kandidát na primátora mesta Liptovský Mikuláš Ján Laco nám do uzávierky nezaslal svoje odpovede.

Tomáš Martaus, JUDr., 31 r., právnik, nezávislý kandidát

1. Ako by ste chceli skvalitniť dopravnú infraštruktúru vo vašom meste?

Je potrebné, aby mesto intenzívne pokračovalo v snahe o prekládku železničnej stanice v meste spôsobom, ktorým bude reflektovať na výhrady dotknutého obyvateľstva. Prekládkou železničnej stanice sa uvoľní pôvodná železničná trať v okolí Liptovskej Mary v Palúdzke, ako i trať vedúca na najväčšie sídlisko v meste – Podbreziny. Nahradiť ju tak môže cestná komunikácia. Tá umožní vzniknúť novej cestnej tepne cez mesto, čím sa odstránia zápchy v meste a vytvorí sa možnosť vybudovať mestskú pláž pri Liptovskej Mare.  

2. Ako by ste efektívnejšie dokázali čerpať eurofondy pre vaše mesto a na čo by ste ich využili?

Zriadením nového odboru mesta – Analytického a inovačného centra, spoluprácou s novovytvorenými regionálnymi pobočkami ministerstva pre regionálny rozvoj a aktérmi v našom regióne so skúsenosťami s prípravou projektov financovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Čerpal by som ich výlučne na okruhy, na ktoré ich v novom programovom období do roku 2027 čerpať možno. Najmä na zvyšovanie materiálno-technického zabezpečenia v domove sociálnych služieb, v stacionári, na zvyšovanie kapacít v týchto zariadeniach, ako aj na ekologickú formu dopravy, budovanie nových kilometrov cyklotrás, najmä v úsekoch okolo Liptovskej Mary. Rovnako tak i na mestské sociálne podniky a inovácie.     

3. Čo považujete za najväčší problém vo vašom meste a ako by ste ho riešili? 

Najpálčivejším problémom v našom meste sú škriepky. Tie nám bránia v možnosti použiť verejné financie na potrebné výdavky mesta. Riešenie je výlučne jedno – vytvoriť v komunálnej politike rozvojovú klímu, a to ochotou dohodnúť sa, ochotou prijať kompromisy, ustúpiť, rešpektovať rozloženie síl v mestskom zastupiteľstve či neoplácať staré krivdy. Naopak, byť diplomatickým, vecným v komunikácii a vyhýbať sa osobným sporom.

4. Ako by ste eliminovali problém s neprispôsobivými občanmi vo vašom meste?

Vytvoril by som im trvalo udržateľné pracovné miesta. V mestských sociálnych podnikoch. Pre mladé dievčatá a chlapcov je potrebné vytvoriť štipendijné programy, aby získali vzdelanie, s ktorým obsadia voľné pracovné miesta na našom trhu práce. Chce to odhodlanie, trpezlivosť a čas. Najskôr je potrebné vytipovať ľudí s najväčším odhodlaním zapojiť sa do tohto projektu. Ich úspechy, získanie novej životnej úrovne a istôt motivuje ďalších...

5. Kde vidíte mesto v roku 2026?

Vidím ho na najlepšej ceste stať sa moderným, ekologicky udržateľným rozvíjajúcim sa mestom so spokojným obyvateľstvom. Naša geografická poloha je atraktívna. Obkolesuje nás nádherná príroda. Je potrebné len prestať sa hádať a zmeniť koncepciu rozvoja mesta na trvalo udržateľnú. V našom regióne máme plno odhodlaných špičkových odborníkov aj so skúsenosťami z iných miest či zahraničia. Sú to šikovní architekti, urbanisti, enviromentalisti či vedci. Sú draví, majú chuť po sebe niečo zanechať. Je potrebné dať im príležitosť. Naše mesto z nej môže iba získať.  

Všetkých kandidátov sme oslovili prostredníctvom kontaktov voľne dostupných na internete. Položili sme im rovnaké otázky a na vyplnenie mali rovnako dlhý čas.

Komentáre