Voľby sa blížia a medzi stranami to vrie. Ako môže vyzerať politická mapa po voľbách?

KošiceArchívParlamentné voľby 2020

Politológ tvrdí, že po voľbách nebude mať slovenský parlament zastúpenie maďarskej menšiny.

Politická situácia na Slovensku sa pred parlamentnými voľbami stále viac vyostruje a útoky nie sú nezvyčajné ani medzi terajšími koaličnými partnermi, ktorí už predpokladajú, že po voľbách totožná koalícia nevznikne. Väčšina politických strán sa momentálne profiluje tak, že by so súčasnými vládnymi stranami do koalície nešli. Aj tu sa ale podľa politológa z Filozofickej Fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Jána Rumana nájdu výnimky. „So stranami Smer-SD a SNS by potenciálne do parlamentu išla strana Vlasť, prípadne Sme Rodina. Iné subjekty z opozície, ako napríklad KDH, OĽaNO, PS-Spolu alebo Za ľudí by so Smerom do vlády nešli.“

Tieto strany si svoju popularitu momentálne budujú na kritike vládnych strán. Novému parlamentu bude podľa politológa chýbať strana, ktorá by zastupovala maďarskú menšinu. „Strana SMK a strana Most-Híd tým, že nespojili sily, sa podľa prieskumov do parlamentu nedostanú. To bude veľmi zaujímavá situácia, keďže maďarská menšina nebude mať po voľbách zastúpenie v parlamente, čo bude historická skutočnosť, ktorá je na zamyslenie pre tieto subjekty,“ očakáva Ruman.

Foto
Väčšina politických strán sa momentálne profiluje tak, že by so súčasnými vládnymi stranami do koalície nešli / TASR

Medzi nových prípadných partnerov strany Smer-SD by mohla patriť aj Ľudová strana Naše Slovensko. Jej predseda Marián Kotleba sa ale vyjadril, že by do takejto spolupráce nešiel. „Smer by mohol osloviť stranu ĽSNS k spolupráci. Bolo by otázne, či by Marián Kotleba dodržal svoje slovo a nešiel by do takejto koaličnej spolupráce, aj keby to znamenalo, že zostane v opozícii,“ vyslovil predpoklad politológ.

Okrem stálych strán, ktoré sa dlhodobo objavujú v médiách, sa vo voľbách bude snažiť uspieť aj niekoľko nových strán. „Vlasť, Dobrá voľba a Socialisti.sk vznikli podľa mňa príliš neskoro na to, aby sa politicky vyprofilovali a nestihli zarezonovať na verejnosti. Bude prekvapením, ak sa niektorá z týchto strán dostane nad päť percent v týchto parlamentných voľbách. Najväčšie šance z týchto strán má podľa mňa strana Vlasť na čele so Štefanom Harabinom, primárne preto, že ide o známu osobnosť,“ dodal Ruman.

Parlamentné voľby 2020 nás čakajú 29. februára. Kandidátne listiny odovzdalo 25 politických strán.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre