Kandidáti na primátora Sabinova by chceli do mesta priniesť viac pracovných príležitostí
Ján Fekiač, Ing., 61 rokov (nezávislý kandidát)
1. Aké je podľa Vás najväčšie negatívum mesta? Ako by ste ho chceli riešiť?
a- Sabinov je mimo diaľničnej siete a rýchlostnej komunikácie
riešenie: dobudovanie obchvatu mesta a v spoluprácou s MDVaRR riešiť napojenie na diaľnicu, respektíve rýchlostnú cestu
b- vysoký podiel rómskeho etnika
riešenie: vybudovanie obecného podniku služieb podľa vzoru obce Spišský Hrhov – napríklad výroba brikiet, prenájom a stavba lešenia, požičovňa náradia, výstavba rodinných domov nízkeho štandardu
2. Čo by ste za prvých 100 dní vo funkcii chceli dosiahnuť?
- Kreovanie komisií MsZ, Mestských organizácií- Sabyt ,Ms. Lesy, VPS, Spol. Šariš
- Personálny audit MsÚ
- Plán Investičných akcií na budúci rok.
3. Čo je pre Vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v meste chceli rozbehnúť?
Oživenie ovocinárskeho a potravinárskeho priemyslu v priestoroch priemyselného parku.
4. Ako by ste zlepšili otázku rozvoja mesta?
- Pokračovanie vo výstavbe nájomných bytov a IBV – Orkucany, Hliník, Malá hura
- Dobudovanie predškolských zariadení
- Rozšírenie kapacity sociálnych služieb
- Znovuzavedenie MHD - železničná stanica – Poliklinika, Orkucany, Begálka – ZŤS, Sanas
5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v meste?
- Zriadenie Mestského podniku služieb – zamestnanosť
- Podporiť talentované deti vo vzdelávaní v remeslách potrebných na trhu práce – murári, tesári, kovoobrábacie profesie, stolári a podobne
- Zapojenie do športových aktivít- založenie futbalového klubu, resp. aj v iných odvetviach športu, napr. karate, basketbal, stolný tenis, florbal, hokej, šach – tieto sú v našom meste najžiadanejšie.
- V spolupráci s komunitným centrom vychovávať mladé rómske matky pre život vo funkčnej rodine, zaviesť systém rodinného rozpočtu a tým predchádzať úžere.
6. Ako by ste chceli pritiahnuť do mesta viac pracovných príležitostí?
- Dobudovanie infraštruktúry
- Vybudovanie priemyselného parku
- Zavedením daňových úľav pre živnostníkov, ktorí zamestnajú aspoň jedného dlhodobo nezamestnaného (minimálne 6 mesiacov)
7. Ako plánujete zlepšiť dopravnú infraštruktúru mesta?
- Obchvat mesta
- Kruhový objazd v strede mesta
- Zavedenie parkovacieho systému v meste a kúpalisku
- Prepojenie Orkucian – nové IBV na hlavnú cestu
- Znovuzavedenie MHD – nízko kapacitné autobusy
- Zlepšiť spoluprácu s KDI
8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti v meste, ktoré si podľa Vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?
1 - Priemyselný park - otázka zamestnanosti
2 - Sociálne služby – rozšírenie kapacít v rámci mesta
3 - Parkovací systém
9. Koľko svetových jazykov ovládate? Budete ako primátor mesta potrebovať pri návšteve zo zahraničia služby tlmočníka?
Dohovorím sa:
-Rusky
-Anglicky
-Poľsky
Katarína Heredošová, Dis. art, 42 rokov (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), Sloboda a solidarita, NOVA, Kresťanskodemokratické hnutie)
1. Aké je podľa Vás najväčšie negatívum mesta? Ako by ste ho chceli riešiť?
„Naše kráľovské mesto Sabinov, má podobne, ako ostatné samosprávy na Slovensku svoje krásy, ale aj miesta, kde ho tlačí päta. Preto napr. zlepšením komunikácie medzi minoritou a majoritou by sme radi zlepšili spoločné nažívanie všetkých obyvateľov. Vybudovaním bezbariérových vstupov na mestské kúpalisko, ako aj do Mestského kultúrneho strediska v Sabinove, a tiež vybudovaním detského bezbariérového ihriska a zabezpečením bezbariérovosti budov a ulíc mesta Sabinov, by sme chceli zlepšiť kvalitu života imobilným obyvateľom aj ich rodinám. Otázka zamestnanosti v našom meste je však dlhodobo považovaná za jednu z najnegatívnejších tém. Našou snahou bude vynaložiť maximálne úsilie na riešenie tohto problému, aby sa mesto Sabinov stalo lukratívnym miestom aj pre mladé rodiny, a tiež mladých ľudí, ktorí mnohokrát práve pre nedostatok pracovných príležitosti odchádzajú za prácou do iných miest a regiónov. Zlepšíme komunikácie a následnú spoluprácu s podnikateľmi a podnikmi sídliacimi v Sabinove, PSK a MPSVaR SR tak, aby sme spoločne našli riešenie na vytvorenie ďalších pracovných miest a príležitosti a vytvorili zdravé a žiadané prostredie pre ďalšie podnikateľské subjekty, firmy a podniky.“
2. Čo by ste za prvých 100 dní vo funkcii chceli dosiahnuť?
„Nevyhnutné bude v prvom rade vytvoriť a schváliť vyrovnaný rozpočet mesta pre rok 2019. Prvých sto dní je aj časom na prehodnotenie organizačnej štruktúry mesta a zlepšenie komunikácie a následnej spolupráce s podnikateľmi a podnikmi sídliacimi v Sabinove. Mestský úrad však viac otvoríme nielen pre podnikateľov, ale aj pre širokú verejnosť, vrátane imobilných občanov. Chceme, aby z úradu bolo cítiť, že je tu pre ľudí, preto ponúkame, ústretovosť a ľudskosť, počnúc vedením mesta. Za prvých sto dní určite budeme pokračovať aj vo vylepšovaní informovanosti ľudí o dianí v meste a sfunkčnení a spriehľadnení webovej stránky mesta.“
3. Čo je pre Vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v meste chceli rozbehnúť?
„V našom pláne za účelom zlepšenia kvality života obyvateľov Sabinova je zrealizovať viaceré investičné akcie, pričom na ich realizáciu by sme radi využili eurofondy. Budeme preto intenzívne pracovať na individuálnej bytovej výstavbe a bytovej výstavbe v Orkucanoch aj v ďalších lokalitách Sabinova. Vytvoríme nové a budeme sa starať o rekonštrukciu existujúcich detských ihrísk, zriadime bezbariérové inkluzívne detské ihrisko. Vybudujeme pri sídliskách oddychové zóny, vnútrobloky (dokončenie vnútrobloku Komenského, ktorý môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie lokality mesta). Spracujeme a budeme sa riadiť plánom dopravnej štúdie rekonštrukčných prác ulíc aj ciest počas celých štyroch rokov s prihliadnutím na havarijné stavy. V spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a vládou budeme spolupracovať na realizácií obchvatu Sabinova. Zvažujeme vybudovať odhlučňovacie steny v lokalitách, kde blízka cestná komunikácia spôsobuje otrasy a hluk. S cieľom zvýšiť bezpečnosť pre chodcov zabezpečíme osadenie blikajúcich výstražných značení pre chodcov. Budeme pokračovať v obnove a rekonštrukcii základných škôl a školských zariadení v správe mesta Sabinov. Vytvoríme a dokončíme bezbariérové prístupy v MsKS a na kúpalisku. Pomocou eurofondov zmodernizujeme kúpalisko a rozšírime jeho kapacity obzvlášť o bazén pre deti od 12-15 rokov, budeme uvažovať o možnosti prestrešenia a zatraktívnenia kúpaliska vodnými atrakciami, zároveň využijeme rozsiahlosť areálu na ďalšie ihriská plážového volejbalu, prípadne ďalších športovísk. Zrekonštruujem v spolupráci s tenisovým klubom tenisové kurty, zriadime na sídliskách športoviská – volejbalové, basketbalové a pod. Budeme pokračovať vo výstavbe cyklotrás Eurovela 11 v katastrálnom území mesta Sabinov a Orkucany. Zabezpečíme cez eurofondy či úver financie na výmenu chladenia na zimnom štadióne, aby mohol byť zimný štadión využívaný celoročne, či už na šport, alebo kultúrne podujatia, a zrekonštruujeme futbalovú tribúnu. Dokončíme úpravu lesoparku, zatraktívnime lesopark o lanové centrum, prípadne lezecká stenu. Sprevádzkujeme letné kino, zvýšime starostlivosť o historické hradby a historické budovy v meste. Budeme ďalej realizovať víziu premeny evanjelickej záhrady a evanjelického kostola na kultúrnu a oddychovú zónu, kostol ako kultúrny stánok s využitím na rôzne spoločenské a kultúrne podujatia. Zabezpečíme väčšiu starostlivosť a pravidelnú technickú údržbu športovísk.“
4. Ako by ste zlepšili otázku rozvoja mesta?
„Novými ponukami pre trávenie voľného času, poskytovaním služieb v sociálnej a zdravotnej oblasti, ako aj zlepšením občianskej vybavenosti, určite prispejeme k rozvoju kvality života Sabinovčanov. Rozvoj zamestnanosti v spolupráci s PSK MPSVaR prinesie aj spokojnosť do rodín a prejaví sa určite tiež v podobe platenia daní a odpadu. Pokračovaním v rozbehnutých investičných akciách a v realizovaní nových určite chceme prispieť rovnako k zlepšeniu rozvoja kvality života obyvateľov tohto kráľovského mesta. Budeme preto, pokračovať v rekonštrukcii verejného osvetlenia s dôrazom na doplnenie osvetlenia v lokalitách kde chýba, ako aj pokračovať v rekonštrukcií a oprave chodníkov. Vytvoríme cyklochodníky v meste a budeme sa snažiť v spolupráci s PSK a susednými obcami o vytvorenie cyklotrás aj mimo mesta (EUROVELO 11). Budeme intenzívne pracovať na individuálnej bytovej výstavbe a bytovej výstavbe v Orkucanoch aj v ďalších lokalitách Sabinova. Podporíme projekty, ktoré prispejú k zlepšeniu poskytovania služieb v sabinovskej poliklinike. Zabezpečíme bezbariérovosť budov a ulíc mesta Sabinov. Vytvoríme nové a budeme sa starať o rekonštrukciu existujúcich detských ihrísk, zriadime bezbariérové inkluzívne detské ihrisko. Vybudujeme pri sídliskách oddychové zóny, vnútrobloky (dokončenie vnútrobloku Komenského, ktorý môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie lokality mesta). Prehodnotíme počty odpadových zberných nádob, hlavne na plasty a sklo v jednotlivých lokalitách a v prípade potreby zvýšime ich počet. Zlepšíme využitím nových smart city technológií, aby aj spoločnosť, ktorá má na starosti, odpad, bola včas informovaná, že kontajnery je potrebné vyprázdniť aj mimo dohodnutého času vývozu odpadu. Zvýšime osvetu o potrebe separácie odpadu. Prehodnotíme výšku a výber poplatkov za odpad najmä od ľudí, ktorí už nežijú v Sabinove, ale majú v ňom trvalé bydlisko. Zlepšíme a zvýšime poskytovanie sociálnych služieb v pôsobnosti mesta Sabinov, ako aj v spolupráci s PSK a súkromným sektorom, v zariadeniach, ktoré patria do ich správy. Podporíme opatrovateľskú službu aby fungovala aj vo večerných hodinách. Podporíme projekty zapájajúce dobrovoľníkov, tretí sektor a občianske iniciatívy do akcií a života v meste. Podporíme projekty zamerané na prácu s mládeže, sociálne slabých, znevýhodnených a minoritných skupín. Zriadime v meste tranzit – sociálny taxík za účelom prevozu imobilných pacientov a pacientov v seniorskom veku k sabinovskej poliklinike a k ostatným ambulanciám v Sabinove. Vytvoríme, resp. podporíme rozvoj sociálneho podniku. Spracujeme a budeme sa riadiť plánom dopravnej štúdií rekonštrukčných prác ulíc aj ciest počas celých štyroch rokov s prihliadnutím na havarijné stavy. Obnovíme Plán hospodárskeho rozvoja. V spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a vládou budeme spolupracovať na realizácií obchvatu Sabinova. Zvažujeme vybudovať odhlučňovacie steny v lokalitách, kde blízka cestná komunikácia spôsobuje otrasy a hluk. Chceme zvýšiť bezpečnosť prehodnotením uloženia retarderov v lokalitách obytných zón. Vybudujeme nové parkovacie miesta a spustíme rezidenčné parkovanie. V spolupráci s Krajským dopravným inšpektorátom práce prehodnotíme umiestnenie prechodov pre chodcov. S cieľom zvýšiť bezpečnosť pre chodcov zabezpečíme osadenie blikajúcich výstražných značení pre chodcov. Prehodnotíme financovanie základných škôl a školských zariadení a tiež športových klubov pôsobiacich na území mesta Sabinov. Budeme pokračovať v obnove a rekonštrukcii základných škôl a školských zariadení v správe mesta Sabinov. Budeme podporovať aj súkromné či cirkevné materské a základné školy, ako aj súkromné detské jasle, čím sa vytvorí väčšia spokojnosť rodičov nielen s umiestnením detí do predškolských zariadení a jaslí, ale aj spokojnosť s podporou vzdelávania žiakov. Zriadime vernostnú kartu Sabinovčana pre občanov mesta Sabinov, ktorí si splania daňové povinnosti a povinnosti platieb za odpad, za účelom zliav pri vstupoch do kultúrnych či športových inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a tiež za účelom zliav pri využívaní sociálnych služieb. Zakúpime pódium pre kultúrne, športové a školské podujatia. Otvoríme sa pre väčšiu spoluprácu s Prešovským samosprávnym krajom v oblasti kultúry a športu (napr. zriadenie pobočky Krajského múzea, galérie a pod.). Vytvoríme a dokončíme bezbariérové prístupy v MsKS a na kúpalisku. Pomocou eurofondov zmodernizujeme kúpalisko a rozšírime jeho kapacity obzvlášť o bazén pre deti od 12-15 rokov, budeme uvažovať o možnosti prestrešenia a zatraktívnenia kúpaliska vodnými atrakciami, zároveň využijeme rozsiahlosť areálu na ďalšie ihriská plážového volejbalu, prípadne ďalších športovísk. Zrekonštruujem v spolupráci s tenisovým klubom tenisové kurty, zriadime na sídliskách športoviská – volejbalové, basketbalové a pod.. Budeme pokračovať vo výstavbe cyklotrás Eurovela 11 v katastrálnom území mesta Sabinov a Orkucany. Zabezpečíme cez eurofondy či úver financie na výmenu chladenia na zimnom štadióne, aby mohol byť zimný štadión využívaný celoročne či už na šport alebo kultúrne podujatia a zrekonštruujeme futbalovú tribúnu. Dokončíme úpravu lesoparku, zatraktívnime lesopark o lanové centrum, prípadne lezecká stenu. Sprevádzkujeme letné kino, zvýšime starostlivosť o historické hradby a historické budovy v meste. Budeme ďalej realizovať víziu premeny evanjelickej záhrady a evanjelického kostola na kultúrnu a oddychovú zónu, kostol ako kultúrny stánok s využitím na rôzne spoločenské a kultúrne podujatia. Zabezpečíme väčšiu starostlivosť a pravidelnú technickú údržbu športovísk a vyčleníme viac financií z rozpočtu mesta na oslavy Dní Sabinova, Sabinovský jarmok, MDD, Mikuláša, Deň rodiny a ďalšie rodinné podujatia.“
5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v meste?
„Zlepšením komunikácie medzi minoritou a majoritou by sme radi zlepšili spoločné nažívanie všetkých obyvateľov. Spustením sociálneho podniku a podporením myšlienky zriadiť v meste Rómske hliadky, chceme minoritnú skupinu motivovať k zlepšeniu kvality života, a zároveň plneniu si povinností, či už sú to platby dane, alebo platby za odpad.“
6. Ako by ste chceli pritiahnuť do mesta viac pracovných príležitostí?
„Budeme spolupracovať s PSK a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR pri rozvoji a podpore zamestnanosti. Vytvoríme možnosti zamestnanosti aj pre marginalizované skupiny, napríklad formou vytvorenia Sociálneho podniku a Rómskych hliadok. Zriadime trh – predaj z dvora. Spustíme interaktívnu mapu investícií na webovej stránke mesta. Zlepšením komunikácie a následnej spolupráce s podnikateľmi a podnikmi sídliacimi v Sabinove. Zvýhodníme miestnych podnikateľov prehodnotením výšky nájmu mestských pozemkov v centre mesta, aby mesto ožilo zriadením terás aj na Námestí slobody.“
7. Ako plánujete zlepšiť dopravnú infraštruktúru mesta?
„Spracujeme a budeme sa riadiť plánom dopravnej štúdií rekonštrukčných prác ulíc aj ciest počas celých štyroch rokov s prihliadnutím na havarijné stavy. Obnovíme Plán hospodárskeho rozvoja. V spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a vládou budeme spolupracovať na realizácií obchvatu Sabinova. Zvažujeme vybudovať odhlučňovacie steny v lokalitách, kde blízka cestná komunikácia spôsobuje otrasy a hluk. Chceme zvýšiť bezpečnosť prehodnotením uloženia retarderov v lokalitách obytných zón. Vybudujeme nové parkovacie miesta a spustíme rezidenčné parkovanie. V spolupráci s Krajským dopravným inšpektorátom práce prehodnotíme umiestnenie prechodov pre chodcov predovšetkým na uliciach v obytných zónach. S cieľom zvýšiť bezpečnosť pre chodcov zabezpečíme osadenie blikajúcich výstražných značení pre chodcov.“
8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti v meste, ktoré si podľa Vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?
• Zamestnanosť
• Bezbariérovosť mesta
• Dopravná infraštruktúra mesta, bytová a individuálna výstavba
Riešenia sú uvedené v predchádzajúcich otázkach.
9. Koľko svetových jazykov ovládate? Budete ako primátor mesta potrebovať pri návšteve zo zahraničia služby tlmočníka?
„Pri svojej terajšej pracovnej pozícií riaditeľky ZUŠ som sa počas 14. rokov stretávala a komunikovala nielen so slovenskými umelcami, ale mnohokrát aj s umelcami iných národnosti. Spolupracovala som aj s predstaviteľmi partnerských miest mesta Sabinov z Poľska, Maďarska, Turecka, s ktorými som sa snažila spolupracovať na úrovni kultúry, vzdelávania, spoločenského života aj rozvoja medzinárodných vzťahov. S niektorými z nich máme doteraz nielen pracovné, ale aj priateľské vzťahy. To ma viedlo k tomu, aby som sa k ním a ich kultúre priblížila čo najbližšie. A bez toho, aby sme sa dorozumeli, by to nebolo reálne a možné. Môžem povedať, že minimálne na základnej úrovni sa dorozumiem anglicky, rusky a možno zvláštnosťou je, že aj turecky. Samozrejme, zdokonaľovať sa je stále potrebné, a pre mňa je to ďalšia životná výzva, aby som aj v tejto oblasti napredovala. Pri riešení vážnych tém s predstaviteľmi zahraničných delegácií musia byť predstavitelia a zástupcovia samosprávy mimoriadne pozorní, preto si myslím, že nie je hanbou a ani prekážkou, ak primátor mesta využije aj služby tlmočníka.“
Gabriel Huraj, Ing., 46 rokov (nezávislý kandidát)
1. Aké je podľa Vás najväčšie negatívum mesta? Ako by ste ho chceli riešiť?
„Najväčším negatívom mesta je značne vysoká miera nezamestnanosti a mladých ľudí a odchod na západ Slovenska či do zahraničia. Určite je ním aj doprava a desiatky rokov nevyriešený obchvat mesta a neustále problémy dopravy medzi Prešovom a Sabinovom. Z problémov mesta a hlavne jeho zastupiteľstva je to temer nulová komunikácia a zodpovednosť voči voličom. Jedným z negatív mesta sú nedoriešené pozemkové spory a doslova zneužívanie súkromných pozemkov na verejné účely bez akejkoľvek odplaty. Napríklad vodovodné potrubia, elektrické stĺpy...“
2. Čo by ste za prvých 100 dní vo funkcii chceli dosiahnuť?
„Vzdal by som sa 30 percent primátorského platu v prospech fondu pre Sabinov, ktorý by mal za úlohu podporovať vzdelávacie, remeselné a komunitárne aktivity. Zaviedol by som hodnotenie zamestnancov úradu a ich prístupu ku klientovi. Stransparentnil by som všetky objednávky, výberové konania vrátane príloh či dodatkov. Znížil by som dane za pozemky, ktoré ležia v ochranných pásmach inžinierskych sietí. Vypracoval by sa systém opatrení na vodozádržné opatrenia v meste. Urobil by som jasné pravidlá na dotovanie klubov či záujmových združení pôsobiacich v Sabinove podľa jasne stanovených kritérií, ako napríklad počet aktívnych členov, počet dobrovoľnícky odpracovaných hodín, účasť na celoslovenských súťažia či medzinárodných podujatiach. Zaviedol by som pravidelné besedy s primátorom raz mesačne a s poslancami raz za tri mesiace pre občanov.“
3. Čo je pre Vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v meste chceli rozbehnúť?
„Určite je to cyklotrasa, aj keď v súčasnej fáze by sa mal už konečne projekt rozbehnúť. Top investíciami by mohli byť malé sociálne podniky - napríklad výroba tehál, dlažieb, malá pestovateľská obecná pálenica, malá kompostáreň či prepojenie podnikateľskej sféry s mestom a vytvorenie sabinovského e-shopu.“
4. Ako by ste zlepšili otázku rozvoja mesta?
„V súčasnej dobe je prioritou tvorba pracovných miest a zlepšenie dopravy medzi Prešovom a Sabinovom. Chýbajú nám ubytovacie kapacity, lepšia propagácia mesta a producentov či výrobcov pôsobiacich v meste. Chýba nám lepšia starostlivosť o seniorov a hlavne dobrovoľnícke akcie komunitného charakteru. Budúcnosť musí vychádzať aj z polohy mesta a musíme rokovať o možnostiach rozvoja s Prešovom, Lipanami, ale aj Drienicou a vytvoriť spoločnú stratégiu rozvoja v oblasti turizmu, vzdelávania, športu a malého a stredného podnikania. Musíme postupne obnovovať poľnohospodárstvo a využívať miestny potenciál. Je priam nutné využiť pomerne tiché mesto na propagáciu v oblasti turizmu, kde je blízko dostupná príroda. Napríklad v oblasti ochrany životného prostredia by som zaviedol projekt pre školy „Za zber k moru“ a to aj v spolupráci s miestnymi podnikmi či obchodnými reťazcami.“
5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v meste?
„Problémom nerispôsobivosti obyvateľov je laxný prístup inštitúcií práve k ich neprispôsobivosti. Určite by stálo za zmienku zvýšenie počtu mestských policajtov. No za hlavný problém týchto obyvateľov považujem ich aroganciu voči obyvateľstvu spôsobenú zlým vzdelaním, neznalosťou slovenského jazyka a veľmi ťažko porozumiteľného abstraktného vnímania. Preto by som zaviedol povinné školy pre takýchto občanov, kde by sa učili etiku, etiketu, slovenský jazyk, domáce práce, komunikačné zručnosti, v prípade ak by nešli do práce, okamžite by nastupovali do školy pre dospelých aj v rámci VPP. Jediným možným riešením okrem represie je ich vzdelávanie a prispôsobenie sa majoritnej spoločnosti a nie naopak.“
6. Ako by ste chceli pritiahnuť do mesta viac pracovných príležitostí?
„V súčasnom období by som bol zlý ekonóm, ak by som sľuboval pritiahnutie veľkých investorov. Toto obdobie sa už skončilo a v súčasnosti musíme vychádzať z miestneho potenciálu a pôsobenia miestnych firiem, ktoré by sme doplnili o chýbajúci rozvoj. Obrovské rezervy máme v remeslách, turizme, potravinárstve a poľnohospodárstve, ktoré v regióne boli zastúpené.“
7. Ako plánujete zlepšiť dopravnú infraštruktúru mesta?
„Tu existuje niekoľko riešení a to plánovaný obchvat Sabinova pre autá. Zosúladenie verejnej dopravy s výrobnými parkmi v Prešove. Rozvoj a budovanie cyklotrás. Zišlo by sa aj zavedenia vlaku medzi Krakovom a Budapešťou, tak ako bol kedysi. Oprava chodníkov, ktoré sú v niektorých uliciach v otrasnom stave. Zavedenie retardérov pre autá a to hlavne v oblastiach, kde nie sú chodníky pre peších. Bezbariérový Sabinov pre imobilných občanov vo všetkých verejných inštitúciách.“
8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti v meste, ktoré si podľa Vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?
„Lepšia komunikácia s občanom – zavedenie stretnutí primátora a poslancov s občanmi, poradenstvo pre občanov v oblasti právnej, sociálnej atď... Maximálna spolupráca medzi podnikateľskou sférou, mestom a vzájomná komunikácia. Podpora zamestnávania a hľadania možnosti rozvoja miestnej podnikateľskej štruktúry, ako aj podpora pri zakladaní živností atď. Vzdelávanie pre neprispôsobivých občanov a ich umiestnenie v sociálnych podnikoch, alebo v školách pre dospelých.“
9. Koľko svetových jazykov ovládate? Budete ako primátor mesta potrebovať pri návšteve zo zahraničia služby tlmočníka?
„Ovládam na bežnej úrovni anglický a ruský jazyk. V prípade nejakej odbornej špeciálnej konferencie alebo prípravy zmlúv určite áno, ale na bežnú komunikáciu určite nie. Mám za sebou vyše 50 medzinárodných komunitárnych projektov z programov Leonardo Da Vinci, Grundtvig, Mládež atď. a súčasnosti vediem dva medzinárodné projekty Erasmus+.“
Martin Jurko, Ing., 47 rokov (nezávislý kandidát)
Kandidát neodpovedal na naše otázky.
Daniela Lenková, Mgr., 62 rokov (nezávislá kandidátka)
1. Aké je podľa Vás najväčšie negatívum mesta? Ako by ste ho chceli riešiť?
„Jedna časť obyvateľov Sabinova by na túto otázku určite odpovedala, že je to nedostatok pracovných príležitosti v meste. Ďalšia časť by povedala, že sa tu nič nedeje, a ako pejoratívne hovoria najmä mladí ľudia, že tu „ skapal pes“. Iní by určite pomenovali dopravu v centre mesta a parkovanie, vzhľad mestského parku v centre a pod. Ja tieto odpovede zhrniem do jedného.
Domnievam sa, že najväčším negatívom mesta je zlyhanie jednoduchej komunikácie medzi vedením mesta a obyvateľmi. Ak bude fungovať spolupráca na báze, že vedenie mesta, poslanci a zamestnanci mestského úradu sú tu pre občanov, môžu sa a budú sa odstraňovať postupne aj súčasné negatíva mesta. Riešenie vidím v ozdravení medziľudských vzťahov v meste. Občania a verejný záujem budú na prvom mieste, primátor, poslanci, zamestnanci MsÚ budú sprostredkovateľmi a vykonávateľmi ich potrieb. A povinnosťou primátora bude hneď od nástupu do funkcie apelovať na všetkých, aby sa tieto princípy dodržiavali.“
2. Čo by ste za prvých 100 dní vo funkcii chceli dosiahnuť?
„Túto otázku som už čiastočne zodpovedala v predchádzajúcej odpovedi. V prvom rade budem rozprávať s poslancami mestského zastupiteľstva, ktorí budú zvolení. Budeme hľadať názorové zhody a rozprávať sa o ich predstavách fungovania mesta. Hneď po nástupe do funkcie sa stretnem so všetkými zamestnancami mestského úradu a postupne budem hovoriť so všetkými vedúcimi oddelení, aby som im predstavila moju víziu fungovania úradu, aby sme našli vzájomnú dohodu v ďalšej spolupráci. Čaká ma aj úloha správne sa rozhodnúť, kto bude na poste prednostu úradu. Pravdepodobne zmením aj organizačnú štruktúru úradu, pretože nám chýba oddelenie strategického rozvoja mesta a investícií. Po zorientovaní sa v úrade plánujem zvolať zhromaždenie občanov mesta. Tento nástroj samosprávy v našom meste úplne absentoval. Stretnem sa so zástupcami firiem a s podnikateľmi, ktorí sú v Sabinove, a so štatutármi mestských organizácií. A po vzájomných konzultáciách začneme pracovať na plnení môjho volebného programu.“
3. Čo je pre Vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v meste chceli rozbehnúť?
„Investičných priorít máme viac. Je to riešenie dopravy v centre mesta a parkovanie. Ďalej je to vybudovanie hnedého parku pre investorov a vytvorenie pracovných príležitostí, separovanie komunálneho odpadu a jeho dočasné uskladnenie v polopodzemných kontajneroch, budovanie oddychových zón formou vnútroblokov, multifunkčných ihrísk, rekonštrukcia kúpaliska, obnova mestského parku v centre. O tej „top“ akcii nech rozhodnú občania na zhromaždeniach a formou dotazníka. Samozrejme budem o nej diskutovať aj s odborníkmi, pretože niektoré akcie sú nad rámec možností a kompetencií mesta a budú si vyžadovať rokovania na úrovni ministerstiev. Ale to, čo môžeme urobiť hneď, je mestský park v centre a polopodzemné kontajnery.“
4. Ako by ste zlepšili otázku rozvoja mesta?
„Rozvoj mesta je systémová práca. Jednou odpoveďou sa nedá vysvetliť, pretože môžeme mať na mysli rozvoj ekonomický, rozvoj zamestnanosti, rozvoj spoločenský, kultúrny, sociálny, občiansky, vzdelanostný, rozvoj športu a ďalšie. Moju predstavu rozvoja mesta som popísala vo svojom volebnom programe. Každá vízia rozvoja však musí byť realizovaná len vzájomnou komunikáciou, pochopením a hľadaním možností, ako sa problém dá vyriešiť. Zlepšiť problematiku rozvoja mesta môžeme teda riešiť len v spolupráci s ministerstvami, s PSK, s inštitúciami, ktoré majú odborníkov na riešenie našich potrieb, a predovšetkým v hľadaní názorovej zhody s poslancami a obyvateľmi mesta. Takto budeme realizovať jednotlivé potreby mesta a mesto rozvíjať.“
5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v meste?
„Pomenovanie neprispôsobiví obyvatelia nie je v súlade s platnou legislatívou. V našom meste má sociálne vylúčenie iný rozmer. Máme tu rómske etnikum, ale takmer všetci občania tejto minoritnej skupiny sú slovenskej národnosti. Medzi nimi sú sociálne rozdiely. Dá sa povedať, že istá časť z nich je problematická. U nich je treba v prvom rade zamerať terénnu sociálnu prácu adresne a konkrétne. Všeobecne však je treba povedať, že aj pre rómske etnikum platia rovnaké zákony ako pre všetkých obyvateľov mesta. Nie je predsa možné, aby títo obyvatelia mali podlžnosti voči mestu, a od mesta žiadali to isté, ako ostatní obyvatelia. Zameriame sa na to, aby dodržiavali poriadok v častiach mesta, kde bývajú, aby nenarúšali spolužitie s majoritou. Zameriame sa na riešenie bývania a na nelegálne stavby. Riešenie tejto problematiky súvisí so zamestnanosťou týchto obyvateľov. Už niekoľko rokov sa v Sabinove hovorí o sociálnom podniku, zatiaľ sa ani nezačal proces jeho vytvorenia. Na toto sa chcem zamerať. Keď dáme prácu týmto obyvateľom, postupne ich naučíme, aby vedeli aj hospodáriť, aby sa vedeli starať o svoje bývanie a aby nezneužívali sociálny systém. Úplne iným spôsobom je treba poňať aj malú obecnú službu a aktivačné práce. Problematika, o ktorej hovoríme, je však závislá od legislatívy, ktorá je na Slovensku zle nastavená, a zatiaľ nikto nenašiel kľúč na jej vyriešenie.“
6. Ako by ste chceli pritiahnuť do mesta viac pracovných príležitostí?
„Nemáme veľké oči a nenahovárame si, že do Sabinova príde veľký investor. Sme mimo diaľnice a nie sú tu vytvorené podmienky. Ale nebudeme ani čakať, kým príde vláda k nám, a potom rokuje za zatvorenými dvermi. Budeme chodiť, ponúkať, hľadať, rokovať a vytvárať podmienky pre investorov.
Plánujem sa pravidelne stretávať s podnikateľmi v Sabinove, budeme prijímať ich návrhy a požiadavky a spoločne hľadať možnosti vytvorenia ďalších pracovných miest.
Budeme mať ústretový prístup k firmám a živnostníkom, budeme im vytvárať vhodné podmienky pre ich podnikanie. Vytvoríme sociálny podnik, ktorý bude zamestnávať aj nekvalifikovaných a dlhodobo nezamestnaných občanov. Rozvinieme intenzívnejšiu spoluprácu s Implementačnou agentúrou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a s ďalšími agentúrami pre rozvoj zamestnanosti, aby do Sabinova prišli noví zamestnávatelia.
Začneme pracovať na vytvorení hnedého parku, aby bol v Sabinove priestor pre investorov. Obnovíme mestské trhovisko a podporíme predaj z domu.“
7. Ako plánujete zlepšiť dopravnú infraštruktúru mesta?
„Mesto potrebuje obchvat. Tento problém však samospráva nemá kompetenciu riešiť. Kým obchvat nebude, všetky riešenia budú len čiastočné a dočasné. Preto plánujem intenzívne žiadať kompetentných na Ministerstve dopravy a výstavby SR , na PSK, aby sa proces výstavby obchvatu urýchlil. Pokiaľ mám informácie, boli už elokované finančné prostriedky na výkup pozemkov, po ktorých bude obchvat budovaný. Podobe je to s riešením napojenia na diaľnicu. Mesto sa nachádza mimo nej a to je brzda pri našom rozvoji. Nie som však odborníkom v tejto oblasti, preto nemôžem bez konzultácii robiť žiadne plány ani závery. V súčasnej situácii môžeme s Krajským dopravným inšpektorátom rokovať o možnostiach riešenia hustej premávky v centre mesta, uvažovať, či doprave nepomôže, ak svetelná križovatka v centre bude nahradená kruhovým objazdom. Ako prvé a myslím si, že aj reálne, je vyriešenie dopravy v miestnej časti Orkucany, kde je úzka vozovka bez chodníkov na moste, a kde sú dopravné nehody na dennom poriadku. Cez most musia prechádzať chodci, ak sa chcú dostať k svojim domovom. Sabinovčania by mali viac využívať aj železnicu. Vlakové spoje sú nastavené celkom dobre. So ŽSR bude potrebné rokovať o nasadení nových vlakových súprav, ktoré zvýšia komfort cestujúcich. Mesto má veľký problém s parkovaním na niektorých uliciach blízko centra a priamo v centre. Zameriame sa na parkovanie firemných áut, ktorým vyčleníme záchytné parkovacie miesta.“
8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti v meste, ktoré si podľa Vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?
„Budem sa už opakovať. Je to doprava a parkovanie v meste, pracovné príležitosti pre obyvateľov Sabinova a riešenie problematiky marginalizovaných skupín obyvateľov. Tieto oblasti si vyžadujú aj zásah kompetentných orgánov. Moju predstavu riešenia som už popísala v predchádzajúcich odpovediach. Som stále optimista a nevzdávam sa. Preto verím, že ak budeme rokovať, prosiť a žiadať kompetentné ministerstvá a ostatné inštitúcie, postupne sa budú aj najpálčivejšie oblasti v meste riešiť.“
9. Koľko svetových jazykov ovládate? Budete ako primátor mesta potrebovať pri návšteve zo zahraničia služby tlmočníka?
„Na dôležitých fórach pri návštevách v zahraničí budem potrebovať tlmočníka. Nemôžem povedať, že dobre ovládam niektorý svetový jazyk. Ale dohovorím sa po anglicky, čiastočne rozumiem a viem povedať zopár fráz po nemecky. Som si vedomá toho, že sa budem musieť učiť jazyky intenzívnejšie ako doteraz.“
Michal Repaský, Ing., 53 rokov (nezávislý kandidát)
Kandidát neodpovedal na naše otázky.
Všetkých kandidátov sme oslovili prostredníctvom kontaktov, voľne dostupných na internete. Položili sme im rovnaké otázky a na vyplnenie mali rovnako dlhý čas.
Autor: KOŠICE ONLINE