Všeobecných lekárov by v čase pandémie odbremenilo aj menej administratívy

SlovenskoKoronavírus

Množstvo úkonov vybavujú telefonicky, aby obmedzili kontakt s pacientom, ktorého stav si nevyžaduje osobnú prehliadku či hospitalizáciu.

Najviac vyťažení za uplynulé dva roky sú lekári. V médiách sa však objavili informácie, že viacero praktických lekárov počas pandémie koronavírusu neordinuje alebo posiela pacientov v akútnom stave do nemocníc či k špecialistom. Podľa všeobecnej lekárky pre dospelých Valérie Vasiľovej však ordinujú v tomto období viac ako počas druhej vlny:

„Pracujeme viacej, pretože na jar sa pacienti báli chodiť a bolo to viac o tých telefonátoch a informáciách. Teraz je to aj, aj. Čiže, ja keď mám povedať za seba, máme naozaj plne využité ordinačné hodiny, ba až cez. Ja osobne poviem, že mám okolo 100 pacientov denne, keď rátam aj to, čo vybavia sestry.“

Podľa medializovaných informácií sú aktuálne špecialisti v dôsledku neordinovania všeobecných lekárov vyťažení viac ako inokedy. Vasiľová však uviedla, že dôvodom nie je neordinovanie praktických lekárov:

„Je tam viacero faktorov, ale jedným z nich môže byť napríklad ten, že počas epidémie pacient nepotrebuje výmenný lístok k špecialistovi od všeobecného lekára. Čiže ide tam rovno. Pacient ani nemusí vedieť, prečo ho napríklad bolí hlava a ide nesprávne, ide k špecialistovi, kde by ho všeobecný lekár neposlal. Potom to špecialisti berú, akože chodia k nim aj  v neopodstatnených prípadoch.“

Foto
Všeobecní lekári očkujú pacientov aj proti koronavírusu / TASR

Množstvo úkonov vybavujú v tomto čase lekári aj telefonicky, aby obmedzili kontakt s pacientom, ktorého stav si nevyžaduje osobnú prehliadku či hospitalizáciu. V dôsledku toho sú však často linky preťažené a pacienti majú problém sa lekárovi dovolať. V takomto prípade teda odporúča skúšať kontaktovať ďalej.

„Naozaj nič neostáva, len v rámci tej pracovnej doby skúšať a skúšať a skúšať telefonovať. Po ďalšie, sme veľmi zaťažení vypisovaním PN, čo sme už na jar volali po tom, aby nás odbremenili, žiadali si o pandemické PN. Je to obtiažne, hrozne zaťažujúce,“ doplnila Vasiľová.

Viceprezident Slovenskej lekárskej komory Róbert Roland pre Rádio Košice potvrdil, že požiadavku o prenesení niektorých administratívnych úkonov už posunuli aj ministrovi zdravotníctva. Ten okamžite vstúpil do kontaktu s Národným centrom zdravotníckych informácií, k výsledku sa zatiaľ nevie vyjadriť.

„Chápeme, že nie je to až tak jednoduché, ako sa o tom rozpráva medzi dvoma kolegami. Ale určite, je to riešiteľné. Pán minister nám prisľúbil, že sa bude snažiť to vyriešiť, takže musíme mu dôverovať. Či to skončí happyendom, táto naša prosba, požiadavka, to uvidíme, povedzme, za mesiac, za dva,“ vysvetlil Roland.

Podľa jeho slov by presun kompetencií znamenal aj obmedzenie kontaktu lekára a iných pacientov, napríklad tých v čakárni s pozitívnym pacientom. V súčasnosti totiž všeobecní lekári musia niektoré úkony vykonávať osobne, ako napríklad zapisovanie pozitívneho výsledku testu do záznamu pacienta. Zároveň podotkol, že očkovanie je v súčasnosti jediným riešením v boji s pandémiou:

„Možno, že o dva roky vám povieme, že to očkovanie je menej dôležité. Ale v súčasnosti je to jediný prostriedok, o ktorom sa dá so stopercentnou istotou povedať, že ak nezabráni vzniku covidu, ale v každom prípade zmierni jeho priebeh a zníži možnosť, aby ten človek na to ochorenie zomrel.“

Podľa jeho slov zatiaľ neexistujú lieky, ktoré sú zaručene efektívne pre liečbu covidu. Niektorí lekári naviac odporúčajú práve také, ktoré majú množstvo vedľajších účinkov a v budúcnosti by mohli spôsobiť človeku zdravotné problémy, napríklad zlyhanie pečene, ako Ivermectin.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre