Všetci Spolu Silnejší. FC Košice avizuje prvú ligu do piatich rokov

KošiceŠport

Košický futbal nezažíva pekné časy. Chýba moderný štadión a momentálne najúspešnejší klub Lokomotíva hráva len druhú ligu a aj to na štadióne v Družstevnej pri Hornáde. Fanúšikovia i bývalé legendy pritom neustále opakujú, že druhé najväčšie mesto Slovenska by si zaslúžilo oveľa viac.

Foto
FC Košice predstavil svoje nové logo / KOŠICE ONLINE

Zdá sa však, že nad košickou kotlinou sa blýska na lepšie časy. Výstavba nového štadióna sa pomaličky – aj keď naozaj iba pomaličky – rozbieha a po športovej stránke by mal situáciu vylepšiť nový klub FC Košice. Predurčujú ho k tomu vysoké ambície podopreté o finančné možnosti jeho akcionárov.

„S hrdosťou môžem oznámiť vznik klubu FC Košice, ktorý bude mať také ambície, aké sa na klub z druhého najväčšieho mesta na Slovensku patria. To znamená, že chceme hrať v horizonte piatich rokov prvú ligu a chceme do troch rokov vybudovať kompletnú futbalovú akadémiu založenú na našej mládežníckej základni. Základ mužstva chceme pravidelne dopĺňať z radov našich odchovancov. Verím, že dokážeme, že to robiť vieme a košickí fanúšikovia futbalu si po rokoch prídu opäť na svoje,“ zatrúbil do útoku na zisk stratenej pozície košického futbalu prezident novučičkého klubu Dušan Trnka.

Foto
Vladislav Melničák, Dušan Trnka, Jozef Jarkovský a Pavol Turczyk / KOŠICE ONLINE

FC Košice vznikol fúziou mládežníckych tímov z Barce (zastrešujúcich deti z bývalého FC VSS Košice) s treťoligovým FK Vyšné Opátske.

„Ide o zavŕšenie ročného procesu, ktorý sme absolvovali spoločne s Pavlom Turczykom z TJ Vyšné Opátske a rovnako tak s Mimim Balogom, ktorý nás uchýlil s mládežníckymi tímami v Barci,“ objasnil Trnka.

„V Opátskom som pôsobil takmer dvadsať rokov a v posledných rokoch sme bojovali o popredné priečky v tretej lige. To však bol strop, ktorý sme mohli dosiahnuť. Patrili sme medzi špičku, no postúpiť sme nevedeli a postupne som tak prichádzal aj o motiváciu,“ priznal dlhoročný kapitán a manažér Vyšného Opátskeho Pavol Turczyk, ktorý sa stal športovým manažérom FC Košice. „Zmenu priniesla komunikácia s pánom Trnkom a jeho partnermi. Rozhodol som sa prijať ponuku na vytvorenie predpokladov pre návrat futbalu do Košíc. To je môj sen.

Foto
Dušan Trnka / KOŠICE ONLINE

Prvý tím FC bude hrávať svoje domáce zápasy v Čermeli. Dorastenecké tímy nájdu svoj domov vo Vyšnom Opátskom a žiacke prípravky budú pokračovať v Barci.

Predstavitelia FC Košice predstavili aj nové logo, v ktorom sa nachádzajú aj písmená VSS.

„My sa nepriznávame ku klubu VSS Košice,“ zdôraznil Trnka.Tie tri písmená u nás znamenajú Všetci Spolu Silnejší a v logu klubu ostali preto, lebo fanúšikovia a rodičia detí si to žiadali. Nie je to však odkaz na zašlú slávu predošlých klubov, ale je to niečo, čo nás spája a posilňuje.“

Foto
Vladislav Melničák a Dušan Trnka / KOŠICE ONLINE

Rozpočet klubu sa pohybuje na úrovni okolo 200 000 eur a podľa zástupcu akcionárov Vladislava Melničáka je vykrytý už teraz.

„Tímu pripravujeme fakticky druholigové podmienky. Aj kostra tímu bude preto na úrovni druhej ligy. Financie sú zabezpečené, sú na účte a máme vytvorený rezervný fond. Konáme tak, aby neboli pochybnosti, či budeme mať pár tisíc voľných, aby mohli napríklad hráči cestovať na zápas. My akcionári v tomto smere veľa nehovoríme, ale prezentujeme sa činmi. Vízia je jasná – chceme vrátiť futbal do Košíc a robiť ho čestne a transparentne,“ vyslovil sa Melničák.

Klub odštartuje svoju činnosť v rámci tretej ligy, v ktorej naposledy ušiel Vyšnému Opátskemu postup len o vlások. V závere sezóny pritom Košičania vyhrali osem zápasov v rade, pri celkovom skóre 28:1. Tréner Miroslav Sovič tak má naďalej dôveru vedenia.

„Zvyšné posty sú ešte vecou diskusie s trénerom a športovým manažérom. Samotný káder sa však bude meniť výrazne a rokujeme o viacerých posilách,“ naznačil Dušan Trnka.

Foto
FC Košice - vizualizácia / KOŠICE ONLINE

Verejnosť bude sledovať predovšetkým účinkovanie A-tímu, no v FC Košice venujú silný dôraz na mládež. V porovnaní s inými novými klubmi sa môžu oprieť o kompletnú mládežnícku štruktúru.

„Máme zhruba 200 detí a ďalšie sme získali fúziou s Janočkovou akadémiou. Je na nich, či budú chcieť pokračovať s nami,“ pokračoval prezident klubu. „Dočasne sme dostali útvar talentovanej mládeže a o rok plánujeme požiadať o status futbalovej akadémie.“

V tomto smere sa chcú Košičania vydať anglickou cestou a pripravená je už spolupráca s klubom West Ham United.

„Dohoda je už na stole a v priebehu leta k nám príde nový tréner futbalovej akadémie. Jeho meno oznámime v júli. Celá akadémia však bude pracovať podľa modelu West Ham United a budú to metodicky nové veci, ktoré pomôžu našim deťom. V tomto smere spolupracujeme so šéfom mládežníckej akadémie WHU Terrym Westleyom,“ prezradil Dušan Trnka.

Košickú futbalovú akadémiu by tak mal viesť odborník, ktorý príde priamo z Anglicka a bude tu pôsobiť celoročne. Spoluprácu s West Hamom potvrdzuje aj sústredenie, ktoré plánuje anglický klub v Košiciach od 15. do 22. júla. V tom čase tu odohrá dve prípravné stretnutia v Michalovciach a v košickom Čermeli.

„Nepôjde o mládežnícky tím, ale o mužstvo, ktoré hrá Premier League 2. Voláme ho West Ham United do 23 rokov, ale v skutočnosti je to mužstvo, ktoré obsahuje aj približne piatich hráčov, ktorí hrávajú striedavo aj v Premier League. Mal by tam byť aj jeden Slovák, ktorý podpísal s klubom zmluvu. Je to síce mládežník, ale do Košíc by prísť mal,“ uviedol na margo historicky prvého súpera FC Košice Dušan Trnka.

Prečo však práve West Ham United? „My sme v Anglicku navštívili viaceré kluby, aj tie najväčšie. Práve vo WHU sme ale našli čisté a priame srdce, ktoré je ochotné sa rozdať a venovať svoju energiu aj pre iných. Tam sme pochopili, že nemusíme pracovať s tými najväčšími, ale s tými najčistejšími.“

Foto

Ako prezident FC Košice naznačil, ultimátnym cieľom tejto značky je návrat na prvoligovú mapu. To si však vyžaduje aj jednu veľmi podstatnú vec, ktorú v tejto chvíli metropola východu nemá.

„Vybudovanie štadióna je úplne zásadnou vecou,“ upozornil Trnka. „Bez futbalového stánku, kam by mohli chodiť rodiny s deťmi, sa futbal robiť nedá. Košice potrebujú nový štadión ako soľ a je to základný kameň. Nepotrebujeme ho len my, ale aj Lokomotíva a mesto ako také. Verím preto, že sa urobí všetko preto, aby sa proces urýchlil a aby sme mali štadión, na ktorý budeme všetci hrdí.“

Plány FC Košice sú smelé, no jeho predstavitelia vedia, že súčasná doba športu príliš nepraje. Naplniť ich preto nebude samozrejmosťou.

„Nebude to ľahké, ale tešíme sa na to. Máme totiž jasnú predstavu o ceste, ktorou chceme ísť. Máme pripravený nový pohľad na výchovu hráčov, tvorbu mládežníckej akadémie a z toho prameniacej tvorby A-mužstva. Čaká nás veľa práce, ale my sa na ňu tešíme,“ dodal prezident FC Košice Dušan Trnka.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre