V najbližších dňoch sa dokončí osádzanie brán.
Na Verejnom cintoríne bol ukončený proces rozsiahlej revitalizácie najväčšieho pietneho miesta na Slovensku. Zrealizovalo sa aj osadanie brán z dielne umeleckého kováča, ktoré sú replikami pôvodných brán.
„Pod novodobou omietkou vstupného portálu sa ukrývala pôvodná a zachovaná povrchová úprava z cementovej terazzo omietky. Po konzultácii s odborníkmi sa v záujme zachovania pôvodného vzhľadu portálu pristúpilo k jeho odbornému zreštaurovaniu. Na bočný portál sa po očistení a oprave naniesla exteriérová betónová stierka, ktorá sa farebne zjednotila s povrchom hlavného portálu,“ uviedlo mesto.
Projekt obnovy portálov bol vyčíslený na 120 760 eur. Reštaurovaním prešiel aj centrálny kríž s plastikou ukrižovaného Krista, ktorý je ústredným prvkom pietneho miesta.
„Tieto práce zakončili rozsiahlu premenu Verejného cintorína na moderné a dôstojné pietne miesto. Podarilo sa nám odstrániť havarijný stav viacerých objektov, zrevitalizovať celý priestor, ale aj odhaliť a prinavrátiť krásu pôvodné architektúry a odkryť časť jeho histórie. Vstupný portál cintorína sme vďaka reštaurátorom vrátili do podoby spred takmer sto rokov, čím tento priestor získal späť svoju autenticitu a krásu,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.
Na námestí nájdu návštevníci výstavu Príbeh Verejného cintorína, ktorá mapuje jeho dejiny a premeny počas rokov ako aj vízie do budúcnosti.
„Spolu 12 panelov približuje vznik cintorína, jeho premeny v čase na pozadí politicko-spoločenských zmien ako aj revitalizáciu, ktorou v posledných rokoch pietne miesto prešlo. Predstavuje aj známe osobnosti Košíc, ktoré na tomto pietnom mieste odpočívajú. Výstava sa venuje aj plánom do budúcna a revitalizácii administratívnych priestorov správcu cintorína, ktorým je od roku 2019 Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá by mohla priniesť vyšší komfort pre zamestnancov a návštevníkov cintorína ako aj ďalšie služby,“ priblížil magistrát.
Texty na jednotlivých paneloch sú okrem slovenčiny aj v angličtine a maďarčine.
Rozsiahlej revitalizácie sa dočkal celý priestor od vstupu až po kríž, ako aj parkovisko, ktoré je zatrávnené a umožňuje vsakovanie a zadržiavanie dažďovej vody. V areáli pribudlo nové osvetlenie a súčasťou prác boli preložky inžinierskych sietí, pokládka nových sietí a vybudovanie kanalizácie. Novú podobu dostal aj priestor trhoviska, kde pribudli nové predajné stánky s vegetačnou zelenou strechou.
„Vysadilo sa 59 stromov, z toho 29 do špeciálneho systému TreeParker, ktorý sa v Košiciach premiérovo použil práve na Verejnom cintoríne. Tento systém podzemných prekoreniteľných pôdnych buniek zabezpečí drevinám priestor na rozvoj koreňovej sústavy a prísun vzduchu a vody napriek tomu, že sa nad nimi nachádzajú betónové plochy. Vysadili sa aj ďalšie kvety, zeleň a popínavé rastliny, ktoré zazelenajú betónové palisády po stranách námestia pred centrálnym krížom,“ uzavrelo mesto.