Vtáčia chrípka sa objavila aj na severe Maďarska

EurópaSpravodajstvo

Z tohto dôvodu tam museli utratiť viac ako 53-tisíc moriek.

Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nébih) potvrdil prítomnosť vírusu vtáčej chrípky H5N8 na farme pri obci Ács v Komárňansko-ostrihomskej župe. Z tohto dôvodu tam museli utratiť viac ako 53-tisíc moriek. Štátny veterinár v záujme zastavenia šírenia nákazy nariadil, aby na celom území Maďarska bola hydina držaná v uzatvorených priestoroch.

Nébih informoval, že zatiaľ v žiadnej európskej krajine nebolo potvrdené ochorenie ľudí v súvislosti s vírusom H5N8. Jedenie hydinového mäsa neznamená žiadne riziko pre zdravie človeka. Vtáčia chrípka sa naposledy vyskytla v Maďarsku v rokoch 2016 - 2017.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Vírus H5N8 sa vyskytuje aj na hydinových farmách chovajúcich morky na východe Poľska. Kvôli nákaze tam utratili približne 40-tisíc kusov hydiny. Ide o prvé prípady vtáčej chrípky v Poľsku od roku 2017. Predseda poľského združenia chovateľov živej hydiny a vývozcov hydinového mäsa Andrzej Danielak uviedol, že vírus vtáčej chrípky sa pravdepodobne vyskytol až na troch farmách. V ohrození je tak až 350-tisíc kusov vtáctva v zóne v okruhu troch kilometrov okolo postihnutého chovu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre