Vtáctvo sa vracia zo zimovísk na Slovensko

SlovenskoZaujímavosti

Začiatok jari je ideálnym obdobím na pozorovanie vtákov.

Slovensko je dôležitá križovatka vtáčích migračných ciest. Aj keď sa zdanlivo zima s nami nechce rozlúčiť, práve teraz je čas návratov mnohých domácich druhov i odletov zimných hostí. Rozbehol sa aj proces hniezdenia. Na jar môžu ľudia vtáky omnoho jednoduchšie pozorovať či počuť, než napríklad počas výchovy mláďat, kedy je ich správanie menej nápadné.

„Zo zimovísk sa k nám vrátili škovránky, škorce, strnádky trsťové, kolibkáriky čipčavé, vrchárky i červienky. Spomedzi dravcov už boli videné kane močiarne. Prileteli aj bociany, niektoré sú už pri hniezde. V rôznom štádiu hniezdenia sú domáce druhy, ktoré naše územie neopúšťajú. Viaceré si teraz  vyberajú teritórium, partnera a predvádzajú takzvané svadobné lety, spojené s párením. Iné sa pripravujú na znášku, alebo ju už zahrievajú. Jarná migrácia je oveľa rýchlejšia než jesenná, vtáky sú totiž poháňané inštinktom,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Foto
Orol skalný / dravce.sk

Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku sa na začiatok hniezdenia starostlivo pripravovali. Opravili a vymenili za nové stovky búdok, na skaly či stromy pribudli či boli spevnené prútené hniezda, poskytujúce omnoho vyššiu bezpečnosť a stabilitu. „Toto ocení orol kráľovský, sokol rároh, sokol sťahovavý, sova obyčajná, sova dlhochvostá. Našim cieľom je okrem kompenzovania straty hniezdneho prostredia znovu naštartovať prírodné procesy. Preto podporujeme obnovu populácií havranov, návrat strák či vrán do voľnej krajiny. Ich hniezda sú obzvlášť dôležité pre sokola myšiara či myšiarku ušatú. Dostatok hniezd snáď do niekdajších hniezdisk priláka aj vzácneho sokola červenonohého,“ dodáva Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Galéria k článku

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre