VÚSCH predstavil novú kliniku. Pacientov budú liečiť najmodernejšími prístrojmi

KošiceSpravodajstvo

V novootvorenej klinike vzniklo 127 pracovných miest.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach dnes (13.6.) predstavil Diagnostické, preventívne a výskumné centrum. V  novej budove sa nachádza CT pracovisko, hybridná operačná sála a samostatné biochemické a hematologické laboratórium. Pacienti z celého východného Slovenska budú liečení pomocou moderných prístrojov v novootvorenej klinike, čo potvrdil aj predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚSCH František Sabol: „Po desiatich rokoch sme z vlastných a komerčných zdrojov postavili druhú budovu ústavu. Otvorila sa druhá budova, ktorá má veľké množstvo činností, počnúc špeciálnymi novými ambulanciami. Čakali sme na dostavbu a doriešenie veľmi závažných technológií na hybridnej sále. Máme tu veľké CT, vlastnú biochémiu, hematológiu s prístrojovou technikou. Som veľmi šťastný, že sa to podarilo a už sa veľmi teším na operačné zákroky, ktoré budem robiť na tej hybridnej operačnej sále.“

Foto
Diagnostické, preventívne a výskumné centrum VÚSCH / TV KOŠICE

Výstavba kliniky bola vyčíslená na takmer 15 miliónov eur, pričom ústav ušetril 25 percent z predpokladanej investičnej sumy. V tejto kardiologickej klinike zároveň vzniklo 127 pracovných miest. Slávnostného otvorenia centra sa zúčastnila aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. „Tento ústav je špeciálny tým, že jeho spádovosť je celý východ Slovenska. Na jednom mieste pacient dostane špičkovú zdravotnú starostlivosť v rámci srdcovocievnych ochorení, čiže ho už nemusia nikam posielať a dokážu všetky diagnózy, čo sa týka ciev a srdca, vyriešiť na jednom mieste. Priestor a technika, ktorú sme mali možnosť vidieť, je špičková, je európskej kvality. Dúfam, že sa tu pacienti budú dobre cítiť a lekárov, sestrám a všetkým, ktorí tu pracujú, sa tu bude dobre pracovať,“ uviedla Kalavská. Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb plánuje aj výstavbu tretej budovy, ktorá bude tiež financovaná z vlastných zdrojov.

Dostavba bola financovaná výhradne z komerčného úveru a vlastných zdrojov VÚSCH. Predpokladaná cena zákazky bola 7 445 222, 93 eur s DPH (stavebná časť), vysúťažená cena napokon predstavovala 5 595 000, 00 eur s DPH, čo znamená že došlo k 25-percentnej úspore. Finálna suma napokon predstavovala 1 850 222, 93 eur s DPH.

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre